Po całym dniu wytężonego używania oczu czuć można ich ból, stają się zmęczone i występują zaburzenia w widzeniu. Warto temu zapobiec. Oczy zostały stworzone do patrzenia w dal, jednak nasze współczesne życie zmusza nas do bliskiej obserwacji. Czytanie, praca przy komputerze mogą zdecydowanie pogorszyć nasz komfort. Warto zatem sobie ulżyć.
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście sen, ale czasami nie możemy zapewnić sobie jego odpowiedniej dawki. Na bolące oczy dobrze wpłyną kompresy z ogórka lub herbaty, które pomogą nam odpocząć. Pomóc może również ucisk opuchniętych miejsc oraz łuku brwiowego. Dostęp do świeżego powietrza, spacer i patrzenie w dal również mogą nam pomóc. Równie dobrym rozwiązaniem jest jednak wykonywanie ćwiczeń specjalnie stworzonych dla zmęczonych oczu.
Takie ćwiczenia mogą zredukować nasze problemy, choć warto je stosować również profilaktycznie. Są one stworzone specjalnie, aby uaktywniać naturalny proces akomodacji soczewki, czyli wyrównywania ostrości obrazu niezależnie od oddalenia obserwowanego obiektu. Taka profilaktyka usprawnia pracę mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałki ocznej oraz napinających soczewkę. Ćwiczenia te są szczególnie polecane dla osób z wadami wzroku.
Do ćwiczeń nie są wymagane specjalne akcesoria. Wystarczy na przykład usiąść w oddaleniu ok. dwóch metrów od gładkiej ściany. Spoglądając na nią można się bawić w rysowanie na niej kształtów bez poruszania głową. Najlepsza będzie ósemka, która dokładnie pobudzi mięśnie naszych oczu. Ćwiczenie należy powtórzyć kilkukrotnie rysując kształt najpierw w jedną, a później drugą stronę. Można również wprowadzić modyfikację tego ćwiczenia i kolejno obserwować skrajne punkty z lewej i prawej strony oraz w górze i dole.
Do ćwiczenia naszego wzroku możemy wykorzystać również przedmioty dostępne w każdym biurze: linijkę, ołówek czy długopis. Trzymając dany przedmiot w wyciągniętej przed siebie dłoni obserwujmy jego końcówkę obojgiem oczu, a następnie spójrzmy w dal i patrzmy tak długo, aż znów zobaczymy z dwóch obrazów tylko jeden.
Możemy wyciągnąć również przed siebie kciuki i przerzucać wzrok z jednego na drugi, tak aby nie obserwowany kciuk był mniej wyostrzony. Przy wykonywaniu tych ćwiczeń nie warto się spieszyć. Należy je wykonywać spokojnie i dokładnie, co przyniesie znacznie lepsze efekty. Regularne powtarzanie takich ćwiczeń może skutkować znacznym poprawieniem naszego komfortu i pozwoli zapomnieć o zmęczeniu oczu.