Co szkodzi oczom ?

W ostatnich latach nastąpiło zdecydowane pogorszenie widzenia, co urosło do skali problemu społecznego. Wato zatem zdawać sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia czyhają na nasze oczy i nauczyć się skutecznej obrony przed nimi. Pojedyncze sytuacje nie są jednak szkodliwe dla oczy i dopiero długotrwałe przebywanie w złych warunkach może im zaszkodzić. Co zatem jest szkodliwe ?

Naukowcy coraz częściej za podstawę problemów z oczami stawiają przemęczenie i brak odpowiedniej dawki snu, kiedy nasz narząd wzroku powinien odpoczywać. Równie szkodliwe jest długotrwałe przebywanie przy komputerze lub telewizorze. Ośmiogodzinna praca i zasiadanie do elektronicznych sprzętów po powrocie do domu może skutkować poważnymi problemami związanymi ze zdrowiem naszych oczu. Ciężko jest jednak obecnie uniknąć takiego trybu życia, dlatego warto znać podstawowe zasady, które mają na celu zminimalizowanie szkodliwego działania. Dobre ustawienie monitora, odpowiedni kąt patrzenia i regularne przerwy mogą poprawić nasz komfort pracy.

Równie szkodliwe jest przebywanie w suchym, źle nawilżonym i przegrzanym pomieszczeniu oraz kontakt z kurzem oraz pyłem. Może to prowadzić do wysuszenia oka, a w związku z tym zanika ochronna funkcja łez. Oczy stają się doskonałym celem dla drobnoustrojów, które przyczyniają się do stanów zapalnych w obrębie oka. Podobnie działa klimatyzacja lub nawiew wentylacji w biurze czy samochodzie. Nie trzeba również wspominać o szkodliwym działaniu dymu papierosowego, zwłaszcza w zamkniętych, słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Na nasz wzrok również korzystnie lub niekorzystnie może wpływać oświetlenie. Optymalne warunki świetle i dostęp świeżego powietrza mogą zdecydowanie poprawić nasz komfort. W przypadku czytania warto zaopatrzyć się w mocne i jasne źródło światła, które jednak nie będzie odbijać się na białych stronach czytanej książki. W przypadku pracy przy komputerze czy oglądania telewizji światło natomiast powinno być przygaszone. Powinniśmy unikać odbijania się źródła światła w monitorze. Odblaski bowiem powodują szybsze męczenie się oczu i zdecydowanie pogarszają zdolność widzenia.

Wzrok mamy tylko jeden dlatego warto o niego odpowiednio zadbać. W przypadku długotrwałej pracy przy komputerze może pomóc zakładanie okularów ze szkłami powleczonymi antyrefleksem, który będzie minimalizował negatywne skutki odblasków. Warto również jak najdłużej mieć dostęp do dziennego światła słonecznego.