Urazy oka – co robić ?

Wszelkiego rodzaju mechaniczne urazy oka powinny być punktem wyjścia do odwiedzenia lekarza okulisty, gdyż mogą stanowić poważne zagrożenie dla procesu widzenia. Urazy oka można podzielić na tępe, czyli na przykład stłuczenie oraz przenikające – w wyników których nastąpiło zranienie części oka. Uszkodzeniu mogą ulec praktycznie wszystkie części narządu wzroku od kości oczodoły, poprzez powieki, mięśnie aż do samej gałki ocznej.

Niezależnie od etiologii uszkodzenia najczęściej towarzyszą mu następujące dolegliwości: zaczerwienienie lub zasinienie powiek, zaczerwienienie gałki ocznej, krwawienie z oka, silny ból, światłowstręt oraz zdecydowane obniżenie jakości widzenia. Gdy dodatkowo pojawia się gorączka wymagany jest bezzwłoczny kontakt z lekarzem w celu uniknięcia przykrych powikłań.

W przypadku tępego zranienia oka i występującego obrzęku gałki ocznej należy w miejscu urazu przyłożyć zimny kompres na co najmniej kilkanaście minut, który powinien złagodzić opuchliznę i przynieść ulgę. Gdy po tym czasie ból jednak nie ustąpi, za to dołączą do niego problemy z ostrością widzenia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Kontakt z okulistą lub pogotowiem powinien natomiast mieć miejsce praktycznie przy każdym przenikającym zranieniu oka. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja w której luźne ciało obce dostało się pod powiekę, ale nie wbiło się w rogówkę. Wtedy wystarczy usunąć widoczny obiekt, poprzez odciągnięcie obu powiek i wyjęcie go czystą chusteczką czy gazikiem. Gdy jednak ciało obce wbije się w jakąkolwiek część oka należy je dokładnie unieruchomić jałowym opatrunkiem i jak najszybciej skontaktować się z opieką medyczną. Oczy należy zamknąć i ograniczyć ich ruch do minimum.

Inaczej ma się w przypadku dostania się do oka substancji chemicznych. Przy uszkodzeniu w wyniku oparzeń chemicznych należy postarać się, aby oko pozostało otwarte i przemyć je dokładnie ciągłym strumieniem wody od nasady nosa do zewnętrznego kąciku w celu uniknięcia przedostania się środka do drugiego oka. Takie urazy są bardzo niebezpieczne, dlatego nie należy zwlekać przed konsultacją medyczną.

W przypadku ran ciętych oka również wymagana jest szybka pomoc lekarska. W przypadku nacięcia powieki należy nałożyć jałowy kompres z lekkim uciskiem, natomiast gdy doszło do zranienia gałki ocznej ucisk może dodatkowo pogłębić problem, dlatego należy nałożyć sam opatrunek. Tego rodzaju uszkodzenia wymagają bardzo delikatnego postępowania, aby nie doszło do zaburzenia w funkcjonowaniu i wyglądzie oka.

Możesz również polubić…