Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych ?

Tak samo jak w przypadku okularów decyzję o rozpoczęciu noszenia soczewek kontaktowych należy skonsultować z lekarzem okulistą. Na podstawie przeprowadzonych badań, dobierze on najlepsze dla nas szkła. Często również wytłumaczy zasady noszenia i higieny oraz nauczy zakładać i zdejmować je własnoręcznie.

Soczewki kontaktowe to nic innego jak cieniutkie powłoczki z hydrożelu lub silikonu, które zakładane bezpośrednio na oko korygują wadę wzroku. Są one dostępne niemal dla każdego, warto jednak pamiętać, ze ich noszenie wymaga systematyczności i odpowiedniej higieny, dlatego zalecane są raczej dla osób dorosłych. Dopuszczalne jest ich noszenie przez dzieci w wieku szkolnym, a w niektórych wypadkach również niemowlęta, warto jednak pamiętać wtedy o odpowiednim nadzorze osoby dorosłej.

Jest wiele typów soczewek kontaktowych, podzielonych ze względu na kilka kryteriów. Podstawowym jest długość i sposób noszenia. Najbardziej popularne są soczewki miesięczne, które są na noc zdejmowane, by oko mogło odpocząć. Można również wybrać soczewki o przedłużonym trybie noszenia, które nosi się non stop przez określony czas. Coraz większą popularność zyskują również soczewki jednodniowe, które nosimy przez cały dzień, zaś wieczorem po zdjęciu po prostu wyrzucamy je do kosza. Ze względu na długość noszenia wyróżniamy również soczewki tygodniowe, dwutygodniowe a nawet kwartalne.

Soczewki możemy również podzielić ze względu na ich funkcje. Obok soczewek korygujących są również kosmetyczne, które zmieniają kolor a nawet kształt oka. Można wybrać soczewki o kolorach standardowych: niebieskie, zielone, brązowe, albo zaszaleć i postawić na czerwone, czarne, we wzorki lub tzw. kocie lub wężowe oczy. Mogą one świetnie podkreślać nasz strój lub przebranie karnawałowe. Ich wybór jest naprawdę ogromny.

Najnowsze soczewki są bardzo miękkie oraz doskonale przepuszczają do oka tlen, co zmniejsza znacznie dyskomfort w noszeniu. Obecnie są one stworzone tak, że dobrze założone na oko są praktycznie niewyczuwalne. Coraz więcej modeli ma również specjalne filtry ultrafioletowe, które chronią oczy i nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Soczewki są doskonałe dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort. Są również świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie estetykę i tych, które po prostu nie lubią siebie w okularach korekcyjnych.

Możesz również polubić…