Operacje korygujące wady wzroku

Istnieje możliwość skorygowania wad wzroku za pomocą zabiegu chirurgicznego lub za pomocą lasera. Są one dostępne dla osób pełnoletnich. Keratotomia promienista to technika operacyjna, polegająca na wykonaniu kilku nacięć na powierzchni rogówki. Ich liczba oraz sposób rozmieszczenia wpływają na kształt rogówki, a tym samym poprawiają jakość widzenia. Warto jednak wziąć pod uwagę, że tego rodzaju zabieg jest bardzo inwazyjny, a rekonwalescencja może trwać bardzo długo.

Zdecydowanie lepszą alternatywą na pozbycie się problemu związanego z wadami wzroku jest laserowy zabieg korekcyjny. Kwalifikują się do niego wszystkie podstawowe wady, czyli krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Aby przystąpić do takiej operacji należy ukończyć 21 a nie przekroczyć 65 roku życia. Wada musi również utrzymywać się na stabilnym poziomie w ciągu roku poprzedzającego operację. Każda osoba kwalifikująca się do zabiegu przechodzi przez szczegółowe badania poprzedzające. Ma to na celu uniknięcie komplikacji pooperacyjnych.

Okres rekonwalescencji jest krótki – najczęściej trwa od jednego dnia do tygodnia. W tym czasie nie powinno się prowadzić samochodu, ani uprawiać sportów. Warto również pamiętać, że po korekcji operacyjnej należy mieć na względzie ciśnienie w oku. Jeśli będzie ono za wysokie, jakie występuje przy dużym wysiłku wada może ponownie się pogłębić lub mogą nastąpić skutki uboczne, takie jak zespół suchego oka, przymglenie rogówki czy stany zapalne. Dlatego odradza się tego rodzaju operację kobietom planującym rodzić naturalnie oraz sportowcom podnoszącym ciężary.

Zabieg jest prosty i trwa zazwyczaj kilka minut, a zoperować można od razu dwoje oczu, jedno po drugim. Ze względu na to, że mimo wszystko jest to ingerencja chirurgiczna istnieje wiele przeciwwskazań, które mogą wykluczyć osobę z wadą wzroku z zastosowania korekcji laserowej. Nie mogą jej wykonać między innymi kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią, alergicy, osoby z zespołem suchego oka. Zabieg wykluczają również problemy z rogówką – jej zapalenie lub stan po nim, zbyt cienka rogówka, blizny jej powierzchni czy wszelkiego rodzaju patologie w jej budowie. Operacji nie mogą wykonać również osoby chore na jaskrę, zaćmę, stany zapalne oka, choroby autoimmunologiczne oraz po urazach gałki ocznej.

Decyzję o laserowym zabiegu korekcji wad wzroku warto dokładnie przemyśleć, gdyż nie należy ona do tanich rozwiązań. Koszt zabiegu na jedno oko może się wahać od dwóch do czterech tysięcy złotych.

Możesz również polubić…