Jak dbać o oczy, by zachowały dobry wzrok ?

Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, warto o niego odpowiednio zadbać. Niestety ze względu na styl życia nie można uniknąć tego, co im szkodzi. Można jednak uniknąć szkodliwego działania komputera czy promieni słonecznych. Jak to zrobić ?

Komputer powinien być ustawiony tyłem do źródła światła, gdyż tworzące się na nim odblaski męczą wzrok. Fałszywe jest myślenie, że najlepiej pracować po ciemku przy komputerze. Źródło światła powinno być dostępne, gdyż w ciemnościach wzrok musi szybko przeskakiwać z trybu widzenia ciemności do trybu obserwowania blasku monitora. Światło oczywiście powinno być ustawione odpowiednio, by nie tworzyło odblasków i nie świeciło prosto w oczy. Sam monitor natomiast powinien być ustawiony w odległości ok. pół metra od twarzy i lekko poniżej linii wzroku.

W przypadku nauki, czytania czy pisania, lepiej jest siedzieć, gdyż nie nadwyręża się wtedy mięśni gałki ocznej. Oświetlenie powinno padać pod kątem i zawsze po przeciwnej stronie  od ręki trzymającej długopis. Światło nie powinno być za ciemne, choć warto również pamiętać, że zbyt jasne żarówki również szkodzą. Warto zaopatrzyć się w takie, które dają światło podobne do rannego światła słonecznego. Są one wyposażone w dodatkowe niebieskie promienie, do których nasz wzrok jest dobrze dostosowany. Dodatkowo warto sobie robić przerwy zarówno od komputera, jak i czytania. Warto od czasu do czasu spojrzeć w dal na przykład przez okno, co zapewni oczom odpoczynek.

Latem, a również zimą zwłaszcza w słoneczny dzień, gdy na chodnikach zalega śnieg warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Nie warto ich jednak kupować na bazarkach czy w sklepach sieciowych. W celu ich zakupu warto udać się do salonu optycznego. Tak doświadczony sprzedawca dobierze okulary najodpowiedniejsze dla nas, a my będziemy mieć pewność, że są wyposażone w ogromnie ważne filtry przeciwko promieniowaniu ultrafioletowym.

Nie warto zapominać również o odpowiedniej diecie. Jadłospis dostarczający dużej ilości antyoksydantów będzie dbał o nasz wzrok, eliminując z naszego organizmu wolne rodniki. Warto również dostarczać odpowiednią dawkę witamin A, C i E, które są bardzo zdrowe i mają na celu odżywianie również narządu wzroku.

Stosując tych kilka prostych zaleceń i wykonując odpowiednie dla naszych oczu ćwiczenia możemy być pewni, że nasze oczy będą nam służyły przez lata.