Co powinniśmy wiedzieć o okularach ?

Najważniejsza prawda jest taka, że okulary zaleca okulista, zatem kupowanie jakichkolwiek gotowych wyrobów z drogerii czy bazarków, może służyć jako produkt jednorazowy na wypadek zagubienia lub zniszczenia starych i odstawiony tuż po wyrobieniu nowych. Tylko lekarz bowiem jest w stanie dobrać nam takie okulary, które będą korygować i pomagać, a nie niszczyć nasz wzrok.

Dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych zależy od okulisty. Ilość dioptrii i krzywizna soczewki są dopasowane indywidualnie do każdego na podstawie badania okulistycznego w specjalistycznym gabinecie. Nadal jednak pozostaje nam ogromny wybór i kilka decyzji do podjęcia.

Oczywiście podstawą są oprawki, które muszą być dopasowane do kształtu i wielkości twarzy. Ważna jest również ich waga, zwłaszcza gdy wiemy, że szkła będą grube. Noszenie za ciężkich i źle dopasowanych okularów może bowiem zniechęcić do ich zakładania. Ogromny wybór oprawek gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrze dobrane mogą podkreślać nasz indywidualny styl i kształtować nasz wizerunek w oczach innych ludzi.

Możemy również wybrać rodzaj tworzywa, z jakiego będą stworzone soczewki.  Mogą być one szklane, najbardziej tradycyjne i nieco cięższe od innych. Soczewki z tworzyw sztucznych są lżejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu, gdyż właściwie nie ma siły aby je potłuc. Są odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Wymagają jednak większej dbałości o higienę i konserwacji. Możemy również wybierać wśród soczewek poliwęglanowych i wysokoindeksowych, które są bardzo lekkie i bardzo odporne, najczęściej jednak również bardzo drogie.

Do naszej decyzji pozostaje również powłoki na soczewkach. Antyrefleksy, dodatkowa polaryzacja czy możliwość absorpcji pomagają dobrać okulary do naszych wymagań. Mogą one bowiem ułatwić prowadzenie samochodu, nie męczyć wzroku przy długotrwałej pracy przy komputerze czy pomagać przy pracy w ciężkich warunkach. Możemy również wybrać szkła fotochromowe, które w zależności od jasności światła będą się przyciemniać lub rozjaśniać, dopasowując swój kolor do panujących warunków.

Dla osób mających oddzielne okulary do dali i bliży zostały wprowadzone okulary z soczewkami progresywnymi. Dopasowują się one automatycznie, uzyskując ostrość niezależnie od odległości dzielącej nas od obserwowanego obiektu.

Możesz również polubić…