Korekcja wad wzroku

W obecnych czasach metody korekcji wad wzroku są bardzo skuteczne, zaś niektóre z nich pozwalają na stałe pożegnać się z problemem. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej.

Oczywiście najbardziej powszechną metodą korekcji wzroku są okulary. Jest to najprostszy sposób na poprawę jakości widzenia. W zależności od wady w okularach stosuje się szkła rozpraszające (dla krótkowidzów) oraz skupiające (dla dalekowidzów). Mnogość szkieł i oprawek sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Okulary nadają się nawet dla malutkich dzieci, ważne żeby pamiętać, aby oprawki dla nich były lekkie i z miękkimi wykończeniami za uszami i na nosku, a zamiast standardowych szkieł umieścić plastiki, które dają pewność, że okulary się nie stłuką. Niestety korekcja wad wzroku okularami nie nadaje się dla osób z dużymi wadami wzroku. Wymagają one bowiem zdecydowanie grubszych szkieł, co sprawia, że okulary stają się nieporęczne i ciężkie. Noszenie tego typu szkieł korekcyjnych może być również uciążliwe – uniemożliwia bowiem uprawianie sportów czy pływanie. Przy złych warunkach atmosferycznych można też gorzej widzieć (parowanie, osadzanie kropli). Okulary ograniczają również pole widzenia.

Tych wad nie posiadają soczewki kontaktowe, które są znacznie wygodniejsze dla swoich użytkowników. Są to cieniutkie powłoczki nakładane bezpośrednio na oko, które korygują zakrzywienie rogówki, pozwalając na wyraźne widzenie. Są doskonałe dla osób, które widzą słabo, a nie chcą nosić okularów. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z uprawiania sportów czy niektórych zawodów fizycznych, w których okulary mogłyby tylko zawadzać. Warto jednak pamiętać, że noszenie soczewek wiąże się z odpowiedzialnością. Trzeba bowiem bardzo dbać o ich higienę i stosować się do zaleceń producenta. Niewłaściwy tryb noszenia oraz złe dbanie o soczewki mogą bowiem wyrządzić więcej szkód niż przynieść pożytku.

Rozwój medycyny postępuje bardzo szybko i to o czym kiedyś można było pomarzyć jest już w zasięgu ręki. Obecnie bowiem można skorygować wzrok chirurgicznie. Laserowe zabiegi korygujące są coraz częstsze, a ich jakość jest tak wysoka, że po zabiegu można spokojnie wstać i wyjść. Nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji i uciążliwych ćwiczeń. Efekty są widoczne od razu i na stałe. Warto jedynie pamiętać, że nadal jest to dość droga metoda. Wbrew pozorom jest to również poważny zabieg, który trzeba przemyśleć.