Jak często powinno się badać wzrok ?

Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, który dostarcza nam każdego dnia mnóstwo bodźców, dlatego też warto o niego odpowiednio zadbać. Profilaktyka, dieta bogata w luteinę i ćwiczenia oczu to jednak nie wszystko. Równie ważna jest stała kontrola oczu w celu wykrycia jakichkolwiek anomalii. Jak często powinniśmy badać nasz wzrok ?

Różne źródła podają różną częstotliwość badania wzroku. Wszystko zależy od tego w jakim jesteśmy wieku, czy mamy lub mieliśmy kłopoty ze wzrokiem oraz czy nosimy szkła korekcyjne. Osoby młode, które widzą doskonale mogą spokojnie udawać się na wizyty kontrolne do okulisty raz na dwa, trzy lata. Wystarczy to w zupełności. Osoby starsze, które są bardziej narażone na wady wzroku powinny się badać częściej. Częstotliwość ich wizyt nie powinna przekraczać roku do dwóch lat.

Dla osób, które już noszą okulary wizyty u okulisty powinny stać się rutyną. Wszystko również zależy od tego czy ich wada się zatrzymała czy cały czas ma tendencję do pogłębiania, co często ma miejsce zwłaszcza w okresie dojrzewania, gdy oko cały czas rośnie. Jeśli jednak nadal widzimy tak samo, jak w momencie gdy pierwszy raz założyliśmy najnowsze okulary to wystarczy profilaktyczna kontrola raz na dwa lata. Jednak w tym wypadku również uświadomienie sobie, ze widzimy coraz gorzej powinno być czynnikiem, który przyspieszy wizytę u specjalisty.

Inaczej sprawa ma się w przypadku noszenia soczewek kontaktowych. Już miesiąc później od ich pierwszego założenia powinniśmy udać się na kontrolę w celu sprawdzenia jak oko w soczewce się sprawuje oraz czy nie wystąpiły jakieś podrażnienia lub inne niepokojące objawy. Następne wizyty kontrolne powinny się odbywać cyklicznie raz lub dwa razy w roku. Soczewki bowiem wymagają większej dbałości o oczy oraz zachowania wielu zasad, które krążą wokół korekcji wzroku szkłami kontaktowymi. Lekarz musi sprawdzić czy nic się nie zmieniło.

Na wizytę do okulisty kobiety powinny zapomnieć o malowaniu się, gdyż ułatwi to zdecydowanie badanie wzroku, zwłaszcza poprzez zaglądanie do niego w celu obejrzenia jego dna. Drobinki makijażu, długie rzęsy mogą znacznie utrudnić badanie, a samo oko może być przez makijaż podrażnione i dawać fałszywe wyniki. Dodatkowo zakroplenie oczu może spowodować łzawienie, co sprawi, że nasz makijaż spłynie wraz z łzami. Do okulisty nie warto również udawać się samochodem, gdyż krople wymagane przy badaniu powodują pogorszenie widzenia, co może zakończyć się nieszczęściem.

Możesz również polubić…