Medycyna naturalna, zioła a zdrowe oczy

Zioła mogą stanowić olbrzymią pomoc w utrzymaniu naszego organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji. W przypadku oczu, warto stosować je zapobiegawczo, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym ich zdrowiem.

Do stosowania na co dzień doskonale nada się rumianek, dzika róża lub słabo zaparzona herbata. Będą idealne w przypadku zmęczenia oczu na skutek długotrwałej pracy przy komputerze, oglądania telewizji, czytania czy przebywania w źle oświetlonym pomieszczeniu. Najwygodniej zaparzyć te zioła w torebkach, a po ich schłodzeniu nałożyć na kilka minut na oczy. W celu oczyszczenia oczu warto zrobić napar z zielonej pietruszki. W przypadku stanów zapalnych powiek i spojówek warto zastosować przywrotnik, nagietek i chaber. W ciężkich stanach pomoże również rumianek, zarówno do okładów, jak i w celu przemywania oczu.

Blask naszym oczom może zapewnić płukanka z rzepiku. Ma ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne. Jeśli jednak mowa o prawdziwym cudotwórcy z ziołowej apteczki to należy wspomnieć o świetliku. Jest to bardzo niepozorna roślina, która rośnie przede wszystkim na brzegach lasów i pastwiskach. Włosi nazywają ją światłem oczu – luminella, dla Francuzów jest to nakaz stłuczenia okularów – casse lunette. Świetlik przywraca oczom blask i zapewnia świeże spojrzenie. Dodatkowo ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Działa również wiążąco na toksyny, niwelując ich działanie w stanach zapalnych oczu. Według niektórych świetlik łąkowy uszczelnia również naczynia włosowate w siatkówce oka.

Aby zapewnić swoim oczom długi i zdrowy żywot warto równie sporządzić z niektórych ziół odwar. W czystym naczyniu należy ułożyć zioła, zalać je gorącą wodą i gotować pod przykryciem około pół godziny. Nie nadaje się jednak do tego garnek aluminiowy, gdyż może mieć negatywny wpływ na ich działanie. Tak przygotowaną cieczą należy nawilżyć czyste gaziki lub płatki kosmetyczne i położyć na oczach na około 20 minut. W zależności od zastosowanych ziół możemy uzyskać różne efekty. W celu uśmierzenia bólu i zmniejszenia obrzęku doskonale będzie działał chaber bławatek oraz nagietek lekarski. Nasiona fenkułu oraz skrzyp usuną stany zapalne i nadadzą oku blask, mięta rozprawi się z cieniami spod oczu. Prawoślaz i róża mają działanie łagodzące i zmiękczające skórę. Skrzyp można zastosować również na jęczmień.

Dobrym pomysłem jest zamrożenie odwarów w pojemniku na kostki lodu. Pocieranie nimi powiek złagodzi obrzęki i nada oczom świeży ładny wygląd.