Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki jest bardzo poważnym schorzeniem, które w wielu przypadkach prowadzi do nieodwracalnej utraty wzrok. Na czym to polega? Na oddzieleniu się warstw siatkówki, z pręcikami i czopkami, od nabłonka barwnikowego siatkówki, a także od naczyniówki. Pręciki i czopki bez kontaktu z naczyniówką, która jest odpowiedzialna za ich odżywanie- po prostu obumierają.

Jak dochodzi do odwarstwienia siatkówki?

– siatkówka przedziera się, a płynna część ciała szklistego dostaje się pod siatkówkę, co powoduje jej stopniowe odwarstwienie,

– siatkówka jest pociągana przez obkurczającą tkankę włóknistą na jej powierzchni,

– pod siatkówką zbiera się płyn, spowodowane np. guzem podsiatkówkowym

Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj czas  – jeśli zauważysz pierwsze objawy choroby. Jeśli w porę zaczniesz leczenie to masz szansę na normalne widzenie.

Do głównych objawów mogą być zaliczane:

– „ latające muszki” – kropki itp. przed oczami – oznacza to, że w siatkówce zerwane zostało naczynie krwionośne, a krew jest widziana właśnie jako męty.

–  iskry przed oczami, które pojawiają się w momencie przedzierania się siatkówki, gdy tworzy się otwór w siatkówce przez jaki płyn wypełniający wnętrze oka przepływa pod siatkówkę co wywołuje jej uniesienie.

– zanik pola widzenia przed okiem, pojawia się kiedy siatkówka odklei się od wewnętrznej powierzchni ściany gałki i traci kontakt z naczyniami odżywiającymi ją.

Ryzyko?

Co zwiększą ryzyko pojawienie się choroby? Przede wszystkim wiek. Z czasem struktura siatkówki oraz ciała szklistego,  ulega pogorszeniu. Może dojść do pociągania siatkówki, powstania otworu i jej odwarstwienia. Ryzyko pojawia się po 50 roku życia. Ponadto sprzyja jej krótkowzroczność. Badanie okulistyczne ustali, czy w siatkówce są  miejsca o obniżonej odporności. Do uszkodzenia siatkówki dochodzi  również po mechanicznych urazach oczu, czy też u chorujących na cukrzycę.

W przypadku gdy doszło do odwarstwienia siatkówki jedyną metodą jest zabieg operacyjny.

Przy małym uszkodzeniu stosuje się tzw. wgłobienie, czyli założyć zewnętrzne plomby którymi „zakleja” się powstałe w siatkówce dziury. Znajdują się one w oku na zawsze a pacjent ich nie odczuwa.

Popularną metodą jest obecnie witrektomia – zabieg na ciele szklistym od wewnętrznej części oka. W miejsce ciała szklistego lekarz wprowadza się specjalną substancję, a obszary przedarć zabezpiecza się laserem.

Ci którzy przebyli odwarstwienie siatkówki w jednym oku, są zobowiązani kilka razy na rok robić badanie u okulisty, by uchronić się przed odwarstwieniem w drugim.