Szkodliwe działanie słońca

Słońce szkodzi naszej skórze, dlatego stosuje się specjalne kremy z filtrami. Mało kto zdaje sobie sprawę, że promienie słoneczne mają również niekorzystny wpływ na nasz wzrok.

W pewnych przypadkach mogą być nawet przyczyną utraty wzroku.

Słońce szkodzi oczom w taki sposób, że pod wpływem promieniowania UV w organizmie człowieka (m.in. tkankach oka) namnażają się wolne rodniki. Działają niszcząco i powodują liczne schorzenia. Promieniowanie UVB ma działanie niszczące rogówkę oraz soczewkę. Te części składowe oka nie mogą same się regenerować. Uszkodzenie białek skutkuje np. zaćmą.

Promienie UVA docierają z kolei do głębszych tkanek- siatkówka. W tym przypadku najczęstszym schorzeniem jest  zwyrodnienie plamki żółtej. Ten obszar odpowiada za ostrość widzenia i rozpoznawanie barw.

Coś złego się dzieje…

Symptomami, świadczącymi o tym, że nasze oczy zaczynają odczuwać szkodliwe działanie słońca,  jest w pierwszej kolejności nadwrażliwość na światło, a potem zapalenie spojówek.

Częste zaczerwienienie oczu, łzawienie, ból – to mogą być objawy choroby, więc skontaktuj się z lekarzem. Jedynie specjalista jest w stanie ustalić przyczynę.

Dla profilaktyki zapobiegania skutkom promieniowania słonecznego, używaj dobrych okularów przeciwsłonecznych oraz wprowadź do diety produkty korzystne dla oczu. Szczególnie w upalne- letnie dni, stosowanie takich okularów jest konieczne. Na okularach zawsze powinno być oznaczenie CE, potwierdzające zgodność co do europejskich standardów bezpieczeństwa.

Naturalnym filtrem ochraniającym oczu jest barwnik siatkówki. Jego składnikiem jest luteina i zeaksantyna. Właśnie te substancje należy  dostarczać wraz z pożywieniem by ją odżywić.

Można je znaleźć w warzywach takich jak np. szpinak, brokuły, sałata, kukurydza, marchewka i inne. Dla dbania o dobrą kondycję oczu jedzmy pokarmy bogate w witaminy A i E- lub zażywajmy suplementy diety. Maja one działanie przeciw rodnikowe. Naukowcy udowodnili, że osoby majce niebieski kolor oczu są bardziej narażone na wpływ promieniowania UV.

Jak dobrać okulary?

– dość szerokie  boczne skrzydełka by promienie UV nie docierają z boków,

– te wykonane plastiku- są lekkie,

– czarne, gdyż przepuszczają najmniejsza ilość światła

– takie które zawierają filtry UV

  1. Jak dbać o okulary, a tym samym zdrowe oczy?

Aby twoje okulary pozwoliły ci na przedłużenie okresu ich użytkowania, warto odpowiednio o nie zadbać. Po pierwsze istotny jest sposób, w jaki je zakładamy i ściągamy. Prawidłowo należy robić to dwoma rękoma, gdyż pozwoli to na uniknięcie deformacji oprawek, co prowadzi do wypadania śrubek czy trwałego poluzowania zauszników. Po drugie należy dbać o to, żeby nie wystawiać okularów na wysokie temperatury. Po trzecie- przechowujmy je w specjalnym etui, co pozwoli uniknąć zarysowań szkieł, które w efekcie będzie trzeba wymienić oraz odkształceniom oprawek. Po czwarte- nigdy nie odkładaj okularów szkłami do podłoża. Po piąte- czyść je specjalnymi płynami i szmatkami z mikrofazy, zapobiegniesz porysowaniu i smugom, które utrudniają widzenie. Zwłaszcza, jeśli masz szkła antyrefleksyjne. Ostatnim wskazaniem pielęgnacji okularów jest odpowiednie postępowanie w przypadku ich uszkodzenia. Nie naprawiaj ich samodzielnie, ponieważ użycie niewłaściwych materiałów może utrudnić ich profesjonalną naprawę u optyka.

Dobrze dobrane okulary to podstawa zdrowia oczu osób, które mają problemy ze wzrokiem.

Jak inaczej jeszcze można dbać o swój wzrok?  Niektóre rodzaje pracy i czynności narażają oczy na różne niebezpieczeństwa. Kilka praktycznych wskazówek pozwoli zminimalizować ryzyko urazu. Nos okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem, zwłaszcza podczas jazdy na nartach lub wykonywania zajęć wymagających przebywania na powietrzu. Promieniowanie UV zwiększa ryzyko chorób rogówki, zaćmy i degeneracji spojówek. Chroń oczy podczas takich prac jak np. spawanie, zgrzewanie i prace ogrodowe, które mogą prowadzić do urazów. Pracując w pomieszczeniach zwracaj uwagę na to czy oświetlenie jest prawidłowe, odpoczywaj co jakiś czas, aby zmniejszyć obciążenia oczu. Pracując wiele godzin przy komputerze, daj odpocząć swoim oczom np. spoglądając co jakiś czas na odległe przedmioty. Regularnie badaj wzrok, aby móc wykryć pojawiające się nieprawidłowości. Dobrze się odżywiaj, a w razie potrzeby przyjmuj potrzebne witaminy i suplementy.

Obecnie coraz częściej swój wzrok korygujemy przez soczewki kontaktowe zw. szkłami kontaktowymi. Umieszcza się je na rogówce oka.  Ich najczęstszym celem jest korygowanie wad wzroku, ale mogą być również pełnić funkcje opatrunkowe czy kosmetyczne. Wybór rodzaju soczewek kontaktowych zależy od wady wzroku oraz preferencji ich użytkowania.

Możesz również polubić…