Luteina w ciąży (ciąża i karmienie)

Luteina to hormon płciowy, który ma ogromne znaczenie dla kobiet. Wpływa na regulacje cyklu owulacyjnego, ale jej szczególne znaczenie wzrasta podczas ciąży. Progesteron bowiem przygotowuje błonę śluzową wyścielającą macicę do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Organizm kobiety w czasie ciąży upewnia się, ze nie zabraknie mu tego ważnego hormonu, dlatego też od czternastego tygodnia za jej produkcję odpowiedzialne staje się łożysko. Jego produkcja wzrasta na tyle, by zagwarantować, że ciałko żółte, które w innych warunkach zajmuje się wytwarzaniem luteiny, nie musiało być dłużej potrzebne.

Te działania mające na skutek zwiększenia produkcji progesteronu, mają znaczenie dla utrzymania prawidłowego przebiegu ciąży. Podstawową funkcją tego hormonu jest bowiem hamowanie porodu, do czasu kiedy dziecko nie będzie gotowe na przyjście na świat. Luteina obniża samoistne skurcze ciężarnej oraz zmniejsza kurczliwość mięśniówki macicy. Zmniejsza również wpływ oksytocyny oraz prostaglandyny, które są hormonami pobudzającym skurcze i mają ogromne znaczenie podczas akcji porodowej, jednak ich nadmiar we wcześniejszym etapie ciąży może stanowić zagrożenie dla płodu.

Luteina hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu, czyli zapobiega działaniom, które mają na celu zwalczenie „obcego ciała”, a w rezultacie mogą prowadzić do poronienia lub utraty ciąży. Ma ona na celu również pobudzanie błony śluzowej jajowodów oraz macicy do produkcji i wydzielania substancji odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu.

Progesteron ma również ogromny wpływ na laktację, czyli produkcję mleka w organizmie ciężarnej matki. Działa on synergistycznie z estrogenami, co oznacza, że wzajemnie wzmacniają one swoje działanie na gruczoł sutkowy, pobudzając wzrost receptorów i pęcherzyków gruczołowych, które są niezbędne dla prawidłowej laktacji przez cały okres karmienia.

Niestety luteina ma również działanie uboczne, gdyż jej produkcja podczas ciąży wpływa na rozwój żylaków, obrzęków oraz przebarwień skóry. Po przebytej ciąży zaś jej poziom znacznie spada, powodując wahania nastroju, które mogą prowadzić nawet do depresji poporodowej. Progesteron można otrzymać syntetycznie z ciałka żółtego jajnika, dlatego istnieje możliwość przyjmowania go w celach leczniczych. Wchodzi on w skład preparatów wydawanych na receptę. Można go stosować podjęzykowo, dopochwowo lub domięśniowo, ściśle według wskazań lekarza.

Możesz również polubić…