Niedobór luteiny

Nie ma dokładnych badań, które jednoznacznie stwierdzałyby ile luteiny powinno się dostarczać każdego dnia do organizmu. Jednak najbliżej prawdy przyjętej odgórnie, byli naukowcy z Harvardu, którzy określili tę liczbę na poziomie 6 mg dziennie. Jest to równoważne z zalecaną przez lekarzy dietą, która ma na celu spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Co jednak jeśli luteiny w organizmie zabraknie ?

Oko to narząd, który bardzo ciężko pracuje, dlatego też pobiera ono mnóstwo tlenu z krwi. Skutkiem ubocznym tego procesu jest powstawanie wolnych rodników. Ich duża liczba może się przyczynić do zniszczenia plamki żółtej oka, a wskutek tego znacznego pogorszenia widzenia. Luteina zapobiega temu procesowi, gdyż jest antyoksydantem, czyli ma na celu usuwanie niekorzystnych dla zdrowia wolnych rodników. Zapobiega w ten sposób uszkodzeniom struktury siatkówki, poprzez ochronę jej naczyń włosowatych. Przy spożyciu luteiny ograniczamy również zagrożenie zakrzepem i zatorem w siatkówce, a także wywołaniem nieszczelności i wysiękiem osocza krwi z oka.

Niedobór luteiny nie ma swojego odbicia tylko w naszych oczach. Jej braki są widoczne często na pierwszy rzut oka, gdyż niedobory tego barwnika skutkują łamliwością paznokci i włosów oraz pogorszeniem cery, poprzez częstsze wykwity zmian skórnych. Osoby z niedoborem luteiny mogą się również skarżyć na pogorszenie samopoczucia, częstsze zapadanie na infekcje, zwłaszcza te sezonowe, a nawet zahamowanie wzrostu i postępującą ślepotę.

Odpowiednia dawka luteiny oraz innych karotenoidów ma zdecydowanie pozytywne oddziaływanie na organizm. Przyspieszają one bowiem gojenie się ran i wspomagają wzrost komórek. Poprawiają odporność, chronią przed miażdżycą i chorobami serca. Udowodniono również, że zmniejszają ryzyko zachorowalności na nowotwory. Mogą również wspomagać leczenie cukrzyków.

Luteina, która w oku mieści się w obrębie plamki żółtej, oprócz tego, że jest wspaniałym przeciwutleniaczem, działa jak filtr hamujący negatywne działanie promieniowania UVA i UVB. Nie dopuszcza ona również do wysuszenia błony śluzowej oka, co w efekcie mogłoby prowadzić do stanów zapalnych i zmian chorobowych w obrębie siatkówki. Jak zatem widać odpowiednia ilość luteiny, dostarczona ze świeżymi warzywami lub jako suplement diety może nam zagwarantować zdrowie na długi czas.