Bylica Pospolita (Artemisia Vulgaris)

Wysokość do 1,5 m, roślina wieloletnia, liście 1-2-krotnie pierzastodzielne, z wierzchu ciemnozielone i nagie, od spodu pokryte białym kutnerem. Koszyczki kwiatowe zebrane w podłużne wiechy, żółtobrązowe do czerwonych. Jest półkrzewem o głównym pędzie półzdrewniałym, rozgałęziającym się choinkowato. Rośnie do 200 cm wysokości. Liście pierzastodzielne, coraz wyżej jakby zanikające, z wierzchu ciemnozielone, spodem pokryte wełnistym białym meszkiem skierowanym w południe ku słońcu. Na noc liście podnoszą się i składają do wewnątrz. W kątach liści wyrastają drobne, cieńkie łodygi jako trzon dla osadzonych na nich drobnych, żółtych, a czasem czerwonych kwiatków zebranych w niepozorne koszyczki. Korzeń zdrewniały. Kwitnie od czerwca do września. Charakterystyczną cechą rośliny jest świeży korzenny aromat.

Surowiec: korzenie, kwitnące pędy
Występowanie: rowy, ścieżki, nieużytki, przydroża, polany leśne,Rośnie pod płotami, na nieużytkach i przydrożach, przy chatach i zaniedbanych ogródkach jako chwast.
Zbiór w okresie: 07-01 – 10-01
Zawiera: kwasy organiczne, inulina, tujon, cyneol,sole mineralne
Działanie: wzmacniające, pobudza czynność żołądka, przecibólowe, przeciwskurczowe, moczopędne, pobudza krwawienie miesiączkowe, przeciw robakom obłym, uspokajające

Używane w leczeniu:

  • zaburzenia nerwowe,
  •  pomocniczo przy padaczce,
  • nerwobóle,
  • histeria

 

Możesz również polubić…