Krwawnik Pospolity (Achillea Millefolium)

Roślina posiada łodygi proste, wzniesione, na szczycie których w okresie kwitnienia pojawiają się kwiatostany typu baldachogrona złożone z gęsto upakowanych koszyczków zawierających kwiaty języczkowe oraz rurkowate barwy białej lub białoróżowej. Liście są podłużne podwójnie pierzaste usytuowane skrętolegle. Cała roślina charakteryzuje się silnym balsamicznym zapachem. Owocem są bardzo drobne, srebrzystoszare niełupki.   Kwiaty białe, czasem różowe, w postaci języczkowych koszyczków zebranych w nibybaldach na szczytach łodyg.

Surowiec: ziele, kwiaty
Występowanie: Roślina spotykana przy drogach, miedzach i pastwiskach
Zbiór w okresie: 05-01 – 09-30
Zawiera: Achilleina
Działanie: reguluje czynność żołądka, reguluje krwawienie miesiączkowe, wzmacnia, działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo

Używane w leczeniu:

  • wrzody żołądka,
  •  hemoroidy,
  •  astma,
  •  nieżyty przewodu pokarmowego,
  • zewnętrznie jako lek o działaniu przeciwzapalnym i gojącym

Przeciwskazania: stosowanie wewnętrzne może spowodować uczulenia objawiające się zawrotami głowy i stanami oszołomienia. Może spowodować nadwrażliwość na światło słoneczne i wysypki skórne.
Napar ziela: jedna łyżka ziela krwawnika na szklankę wrzątku. Po 20 minutach przecedzić i pić dwa razy dziennie po pół szklanki. W miejsce naparu stosuje się, z lepszym skutkiem, tzw. macerat, otrzymywany zazwyczaj po zalaniu surowca przegotowaną i ostudzoną wodą i odstawieniu na 6-8 godzin. Pić 2–4 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Możesz również polubić…