Koenzym Q10 jako silny antyoksydant

Koenzym Q10, określany również nazwą ubichinon lub witamina Q10, jest najsilniejszym czynnikiem chroniącym komórkę przed procesami starzenia.

Jako związek chemiczny stanowi pochodną chinonu, zbudowaną z dziesięciu jednostek izoprenowych. Jego główna rola polega na udziale w łańcuchu oddechowym cyklu Krebsa, przebiegającym w mitochondriach. Jest składnikiem budowy trzech z czterech kompleksów mikrosomalnego utleniania, dostarczając komórce niezbędnych protonów i elektronów oraz gromadząc związki wodoru niezbędne do jej funkcjonowania.

Koenzym Q10 należy do grupy antyoksydantów, chroni komórkę przed aktywnymi postaciami tlenu tzw. wolnymi rodnikami, działa również stabilizująco na błony biologiczne. Bardzo ważne jest jego prawidłowe stężenie w organizmie: przy obniżeniu obecności koenzymu o 25% funkcje organizmu zostają zaburzone, przy spadku 50% komórki obumierają. Dzieje się to najczęściej wskutek niedostatecznej suplementacji, jego wzmożonego zużycia lub procesów przebiegających w okresie starczym. Organizm człowieka jest w stanie go wytwarzać, jednak nie zawsze w ilościach, które zapewniają prawidłowe wytwarzanie energii.

W idealnej sytuacji koenzym Q10 zapewnia 95% energii komórkowej.

Dzięki silnej koncentracji w zdrowych komórkach mięśnia sercowego wspiera prawidłową pracę serca oraz wspomaga układ krążenia. Jest też pomocny w procesach przemiany materii, budowania odporności czy też wydolności fizycznej organizmu, a co najważniejsze – przeciwdziała procesom starzenia się, spowodowanym przez wadliwy metabolizm wewnątrzkomórkowy.
Wraz z wiekiem, począwszy od 30 roku życia poziom tego koenzymu drastycznie spada, dlatego zaleca się uzupełnianie jego niedoborów poprzez przyjmowanie odpowiedniego preparatu. Koenzym Q10 został uznany za niekwestionowane „ źródło młodości” dlatego rynek farmakologiczny prześciga się w proponowaniu coraz to nowych dostępnych form koenzymu Q10: od syntetycznych po naturalne, wzbogacanych substancjami roślinnymi i minerałami, rozpuszczalnych w tłuszczach lub wodzie. Dzięki jeszcze jednej ważnej właściwości, a mianowicie wpływowi na syntezę kolagenu i elastyny w skórze stał się jednym z najbardziej popularnych składników preparatów kosmetycznych o funkcji odżywczej i regeneracyjnej. Mogą go zażywać zarówno osoby młode jak i starsze, gdyż nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu na ludzki organizm, wręcz przeciwnie: organizmy wspierane dużymi dawkami koenzymu Q10 znakomicie radzą sobie z chorobami oraz znacząco wydłużają swoją średnią długość życia

Add Comment