Ćwiczenia na oczy…

Wzrok to jeden z głównych narządów postrzegania. Bardzo często bagatelizujemy go i po prostu nie dbamy o niego. Kiedy jesteśmy młodzi jest wszystko ok i nie przyjmujemy się małymi wadami. Co jednak, gdy z wiekiem wszystko się zmienia? Warto wykonywać proste ćwiczenia na wzrok aby zachować go jak najdłużej w dobrej kondycji. Oto kilka propozycji.

Usiądź i zamknij oczy. Nakryj je dłońmi i naciskaj na oczy. Zakryj je tak ab światło nie miało do nich dostępu. Nie zakrywamy przy tym nosa. Wyobraź sobie teraz głęboką, czarną dziurę oraz skup się na niej. Nabierz kilka głębokich oddechów. Powtarzaj takie ćwiczenie kilka razy.

Zaciśnij mocno oczy na kilka sekund po czym je otwórz na taki sam czas. Powtarzaj.

Zmocz jeden ręcznik w ciepłej wodzie, a drugi w wodzie zimnej. Zamknij oczy i  na przemian nakładaj na nie ręczniki. Ręczniki trzymaj na kilkanaście sekund. Ćwiczenie zakończ na zimnym okładzie.

Przyciśnij lekko opuszkami palców powieki w okolicy nad gałkami ocznymi. Trzyma je około 2 sekund i zwalniaj ucisk. Powtórz kilka razy.

Obracaj oczami w kierunku ruchu wskazówek zegara, a następnie w drugą. Pomiędzy zmianą kierunku pomrugaj chwilę powiekami.

Patrząc w okno spróbuj skupić się na jakimś odległym obiekcie – przez kilkanaście sekund. Potem wolno skieruj wzrok na przedmiot znajdujący się blisko Ciebie. Nie ruszaj głową, ale oczami. Skup się na nim także kilkanaście minut. Następnie spójrz znowu w dal.

Zaznacz na oknie kropkę i stań od niego około 15 cm. Kropkami powinna znaleźć się na wysokości oczu. Patrz na to co widzisz za oknem  przez ową kropką.  Skup się na wybranym obiekcie za kropką przez np. 10 sekund. Nie ruszając głową skup wzrok na narysowanej kropce. Powtarzaj ćwiczenie.

–  Ołówek trzymaj  w jednej dłoni trzymaj przed sobą– mniej więcej na wysokości oczu.Przybliżaj go do nosa i oddalaj. Wzrok skupiaj cały czas na ołówku. Powtórz kilka razy.

Ustaw się przed białą ścianą. Spróbuj sobie wyobrazić, że piszesz po niej bez ruszania głową. Biegnij wzrokiem „malując” litery na ścianie. Niech będą to duże litery.

Postaraj się wyobrazić sobie, że patrzysz na duży zegar. Skupiaj się na jego środku, co jakiś czas patrząc na jedną z cyfr, bez ruszania głową. Powracaj do środka i znowu na cyfrę.

Skieruj wzrok ku górze, bez poruszania głową. Patrz tak  2-3 sekundy. Potem skieruj wzrok na dół i też rób to 2-3 sekundy. Powtórz to ćwiczenie kilka razy. Kolejno patrz na boki na w  takich samych odstępach jak w czasie patrzenia w górę i w dół.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz