Czy oddawanie krwi jest szkodliwe?

Czy oddawanie krwi jest szkodliwe? Każdy, kto myśli nad oddaniem krwi, prędzej czy później zadaje sobie to pytanie. W tym momencie kluczową rolę odgrywa ankieta, którą dawca każdorazowo uzupełnia przy oddawaniu krwi. Ankieta ma na celu wykluczenie osób, które mogą po przez oddanie krwi sobie zaszkodzić. Dlatego bardzo ważne jest by wypełnić ankietę sumiennie i uczciwie. Bardzo często lekarze dyskwalifikują niektóre osoby z roli dawcy czasowo lub na stałe. Gdy informacje wskazane przez potencjalnego dawce w ankiecie oraz badanie lekarskie nie wykażą żadnych przeciwwskazań wówczas dawca może przystąpić do oddania krwi. Od oddawania krwi nie można się uzależnić. Często spotykany jest mit, że kto raz odda krew musi już tą czynność powtarzać. Samo oddawanie krwi nie prowadzi do żadnych schorzeń, jeśli tylko osoba która jest dawcą jest zdrowa, przestrzega zaleceń lekarza i zachowuje odstępy między kolejnymi oddaniami krwi. Taka przerwa powinna trwać około 8 tygodni w przypadku mężczyzn. Natomiast kobiety powinny odczekać 12 tygodni nim ponownie przystąpią do oddania krwi. Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi. Pobranie takiej dawki krwi nie jest szkodliwe dla zdrowia dawcy. Często ludzie zastanawiają się: „Czy można się czymś zarazić przez oddanie krwi?” Otóż aktualnie oddawanie krwi nie niesie ze sobą żadnego ryzyka zakażenia! Krew pobierana jest do sterylnych, jednorazowych plastikowych pojemników, przy użyciu jednorazowego jałowego sprzętu, w skład, którego wchodzą: strzykawki, igły, nakłuwacze itp. Personel medyczny pracujący w punktach poboru krwi pracuje w jednorazowych rękawiczkach ochronnych, a miejsca wkłucia są z dezynfekowane specjalnymi preparatami. Po wykorzystaniu materiały i sprzęt są wrzucane do specjalnych jednorazowych koszy na odpady medyczne, które następnie są utylizowane.   Ważne jest również by nie oddawać krwi na czczo. Zalecany jest lekki najlepiej beztłuszczowy posiłek. Oddać krwi nie mogą osoby, które:

– chorują na choroby układów; oddechowego, krążenia, pokarmowego itp.

– chorują na choroby układu krwionośnego i krwi

– chorują na choroby skóry

– chorują na przewlekłe choroby zakaźne

– w przeciągu ostatnich 6 miesięcy przebyły zabieg operacyjny (również obejmuje to przekłuwanie różnych części ciała oraz tatuowanie)

– przyjmują większość leków, zażywają środki odurzające lub są uzależnione od alkoholi

Podczas oddawania krwi u niektórych osób może wystąpić zjawisko zasłabnięcia, wówczas pobieranie krwi jest od razu przerywane. Również należy pamiętać by przez 12 godzin od oddania krwi unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Polsce krew oddaje się tylko honorowo, czyli bezpłatnie. To czy chcemy oddać krew, czy nie zależy od naszej świadomej decyzji. Nikt nie ma obowiązku oddawania krwi. Warto się zastanowić nad oddawaniem krwi, ponieważ nam to nie zaszkodzi, a komuś może uratować życie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz