Męska „menopauza” jest nazywana fachowo andropauzą. Samo pojęcie andropauzy pochodzi z języka łacińskiego i oznacza: andros – mężczyzna oraz pausa – przerwa.
Andropauza
Jest to okres w życiu mężczyzny, zapowiadający starzenie się jego organizmu. Dopada go najczęściej około 50-60 roku życia. Jest to zespół zmian, jakie dopadają mężczyznę. Mało mówi się o starzeniu się mężczyzn, a warto mieć świadomość z dolegliwości, które pojawią się.
Andropauza objawy
Andropauza jest wywołana tak samo jak u kobiet – wahaniami hormonalnymi. Spadek testosteronu to jednocześnie spadek libido u mężczyzn. Zatem zmniejsza się ochota na seks. Niektórzy mężczyźni mogą mieć kłopot z potencją. Następnym charakterystycznym objawem będzie utrata włosów. Ilość wypadających włosów jest dziedziczna. Nie zawsze do tego dochodzi. Innym objawem będzie przyrost wagi. Tłuszcz u mężczyzn będzie zbierać się w okolicy brzucha, a nie jak u kobiet w udach i pośladkach. W tym czasie postaw na aktywność fizyczną, aby nie stać się posiadaczem ogromnego brzucha. Dotyczy to panów lubiących jeść tłusto.
Pojawia się także zwiększona drażliwość, odczuwanie niepokoju – tak jak w przypadku kobiet. Brak zadowolenia z życia – to także często się ujawnia. Może być nawet przyczyną rozpadu rodziny. Pojawią się też trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. Andropauza wiąże się też ze zmniejszeniem masy mięśniowej jak i kostnej, czyli gęstością kości- osteoporozą. Jest to skutek menopauzy także u kobiet. Warto zatem wzmacniać słabe kości, np. witaminą D. Bardzo często andropauzie towarzyszy również nadciśnienie tętnicze i problemy z krążeniem.
Kryzys wieku średniego
Mężczyźni z reguły boją się lekarzy, dlatego istnieją małe szanse na to, że sam wybierze się na badania. Warto wiedzieć, że ten okres może być dla mężczyzny niebezpieczny z uwagi przede wszystkim na kłopoty z krążeniem i potencją. Tak jak u kobiet, stosuje się w tym przypadku terapię hormonalną z dawką testosteronu. Terapię rozpoczyna się po pełnych badaniach. Czas przyjmowania leków to 3-5 lat.
Kobieta po menopauzie traci szansę na urodzenie dziecka, zaś mężczyzna może jeszcze spłodzić dziecko, bo tylko jego plemniki stają się słabsze, wolniejsze i mniej żywotne. Wiadomo, że im starszy mężczyzna tym trudniej będzie mu zapłodnić kobietę, ale jednak jest to możliwe i realne.