Osteoporoza a menopauza

Gęstość kości ulega zmianie wraz z wiekiem. Stają się po prostu słabsze. Dlatego warto o nie zadbać. Problem osteoporozy pojawia się u kobiet w okresie menopauzy. Wtedy to w jajnikach zaczyna brakować żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Hormony przestają chronić, do tego dochodzi, np. niewłaściwa dieta, palenie, siedzący tryb życia i osłabienie kości gotowe. Hormony żeńskie chronią układ kostny, gdyż zatrzymują wapń w kościach, co zapobiega osteoporozie. Komórki tkanki kostnej tzw. osteoklasty stają się aktywniejsze i odbierają wapń naszemu szkieletowi. Oto kilka sposobów aby poprawić stan naszych kości.

Menopauza dieta

Najważniejsza będzie właściwa dieta. Powinna być bogata w wapń, czyli budulec naszych kości. Gdzie go znajdziemy? Na pewno w żółtym serze, mleku, sardynkach (te zjadane są wraz ze szkieletem) i wielu innych. Warto też wzbogacić naszą dietę w pokarmy z witaminą D, ponieważ zwiększa ona wchłanianie się wapnia i pobudza procesy kościotwórcze. Znaleźć można ją w rybach i jakach. A co może szkodzić naszym kościom? Nadmiar soli oraz alkohol.

Menopauza hormony

Przy menopauzie, powinnyśmy dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości hormonów – te przepisze lekarz, aby objawy towarzyszące menopauzie nie były tak uciążliwe. Możesz też wprowadzić naturalne fitoestrogeny jeśli nie ma przeciwwskazań.

Trzeba również zadbać o aktywność fizyczną. Ćwicząc zostają pobudzone procesy budowania kości. Formę ćwiczeń dobierz do możliwości – wieku i kondycji. Może to być basen, jazda na rowerze, fitness i inne. Pamiętajmy, aby nie przeciążać kości za bardzo. Właśnie niedostosowanie ćwiczeń do wieku może to powodować. Efekty będą przeciwne do naszych zamierzeń.

Jeśli jesteś po 50-ce i twoja kondycja nie jest doba to wybierz na początek spacerowanie na słońcu – w kontakcie ze słońcem skóra wytwarza witaminę D pobudzające procesy kościotwórcze. Wystarczy 15 minut na dzień.

Osteoporoza

Osteoporoza to popularne schorzenie. Można jej zapobiec, a także skutecznie leczyć. Osteoporoza to zmniejszanie się gęstości kości mimo to, że jest prawidłowo zmineralizowana. Kość staje porowata i rośnie ryzyko złamań. Najczęściej łamią się kręgi, kości przedramienia, nadgarstka oraz biodrowa. Jeśli zatem po menopauzie zauważasz u siebie stopniowy spadek wagi to znak że coś nie tak dzieje się z twoimi kośćmi. Wychodzi to mniej więcej 5% wagi na rok. Tyle zabiera nam to schorzenie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz