Ludzka skóra wystawiona jest na czynniki zewnętrzne, które jej szkodzą. Zwłaszcza zimą jest to odczuwalne. Mróz, wiatr, śnieg…. pozbawiają ją warstwy ochronnej. Powoduje to, że staje się ona bardziej sucha i piecze. Pomocy potrzebuje nie tylko twarzy, ale i spierzchnięte usta, ściągnięta skóra dłoni, czy też popękane pięty.
Każde usta nie poradzą sobie same zimą. Trzeba chronić je od pierzchnięcia. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj usta np. wazeliną kosmetyczną, pomadką ochronną czy kremem z filtrem SPF. Staraj się nie oblizywać ust na zimnie.
Masz popękane pięty? To częsty problem zimą. Aby zapobiec infekcji i bólowi, utrzymuj stopy w zdrowiu. Smaruj je kremami do stóp. Najlepiej na noc i załóż skarpety.
Dłonie są narażone na warunki atmosferyczne w zimie. Myj częściej ręce aby ściągać z nich bakterie chorobotwórcze, które wywołują grypę czy przeziębienie. Niestety to jednocześnie je przesusza. Koniecznie noś w zimie rękawiczki. Co dziennie nakładaj na nie krem do rąk. Najlepiej i rano, i przed snem.
Do pielęgnacji twarzy wybieraj te przeznaczone na porę zimową. Zawierają one inny skład niżeli te tradycyjne, dostosowany do potrzeb cery zimą. Odstaw tonik o działaniu zwężającym pory.
Jeśli cera łuszczy się, to nawilżaj ją kosmetykami z mocznikiem. Przed każdym wyjściem smaruj twarz kremem ochronnym. Niech będzie to nieco cięższy krem nawilżający.
Zanim kupisz krem stosowany przez ciebie na zimę to przeczytaj składniki. Na zimę odstaw koniecznie kremy przeciwzmarszczkowe z retinoidami w składzie, gdyż będę podrażniać przesuszoną zimą skórę. Aby dobry krem mógł wniknąć w skórę, zrób najpierw delikatny peeling.
Zatrzymaj wilgoć w skórze po kąpieli – tzn. użyj balsamu nawilżającego do ciała. Może to być też oliwka – ta zapobiegnie wyparowaniu wody z naskórka.
Wysoka temperatura w domu kiedy grzejniki są odkręcone na maksa wysusza twoją skórę. Zainstaluj zatem nawilżacz powietrza w swoim domu. Najlepiej w sypialni.
Ochrony potrzebują także włosy. Zrezygnuj z ich mycia codziennie- przesusza je to. Rób to co drugi dzień. Wypróbuj łagodnego szamponu, a potem nakładaj odżywkę. Ta jest konieczna zimą. Unikaj stosowania prostownicy przed wyjściem.
Mróz oraz wiatr mogą wywołać małe odmrożenia np. małżowiny usznej, policzków, nosa i palców. Nie bagatelizuj tego. Objawem będzie blada skóra, brak czucia połączone z mrowieniem. Jeśli doszło do tego rozgrzej czym prędzej odmrożony obszar. Bardzo przesuszona skóra będzie swędzieć. Smaruj skórę w ciągu dnia jeśli tego wymaga.
Unikaj materiałów z wełny, gdyż jej drapanie jest nieprzyjemne i podrażnia skórę.