Jak dobrać oprawki okularów ?

Noszący okulary korekcyjne z pewnością niejednokrotnie mieli dylemat przy doborze nowych oprawek. Przy doborze oprawek trzeba uwzględnić aspekt medyczny, funkcjonalność czy też dostępność modeli. Dziś jest już ich tyle, że jest w czym wybierać.

Typy twarzy a kształt oprawki

-Dla mających twarz kwadratową proponujemy dobrać okulary lekko zaokrąglone.

-Dla mających podłużną twarz także okulary lekko zaokrąglone, ale ich linia powinna biec na połowie wysokości twarzy. Zmniejszy to optycznie jej wydłużenie.

-Dla mających okrągłą twarz proponujemy wybierać okulary o kanciastych oraz prostych kształtach. Do tego najlepsze będą zdecydowane, ciemne kolory. Da to optyczne zmniejszenie pulchności twarzy. Nie korzystnie wygląda założenie okrągłych oprawek przy pulchnej twarzy –  będzie ona wyglądać na bardziej okrągłą.

-Dla twarzy trójkątnej najodpowiedniejsze będą okulary z subtelną obwódką i noszone nie wysoko na nosie. W tym przypadku należy także unikać dużych oprawek, o wyrazistych barwach.

-Dla twarzy owalnej polecamy wąskie w poziomie i dość wydłużone w pionie okulary z nie rzucającymi się w oczy bokami, które nie poszerzają twarzy.

Kolor  oprawek dobrany do urody

Bezpiecznie jest dopasowywać oprawki do koloru skóry, oczu, czy też włosów. Podkreśli to dany element, który uważasz w sobie za atut.

Kształt oprawek dobrany do wyglądu

Kształt  oprawek okularów winien kontrastować z kształtem twarzy. Rozmiar  oprawek okularów musi być proporcjonalny do twarzy. Mniejsze okulary na dość dużej twarzy spowodują wrażenie powiększenia twarzy.

Pamiętaj…

Warto wiedzieć, że okulary powinny podkreślać naszą urodę, a nie przeciwnie. Dla przykładu – niebieskie oprawki przy niebieskich oczach. Możemy także spróbować dobrać okulary kontrastowo np. brązowe włosy i białe okulary.

Właściwie dobrane okulary:

– nie mogą być zbyt daleko lub zbyt blisko oczu,

– nie mogą zsuwać się przy ruszaniu się,

– nie mogą być za ciasne, by nie uciskały,

– dopasuj zauszniki na długość pozwalającą na dopasowanie do kształtu głowy.

Jeżeli masz alergię na pewne metale to najlepsze będą oprawki ze stali nierdzewnej czy tytanu. Są one niezwykle trwałe w porównaniu z plastikowymi oprawkami.  Są mniej odporne na temperaturę i odkształcenia.

Po wyborze oprawek trzeba wybrać szkła. Te pokrywane są specjalnymi powłokami. Do wyboru utwardzane, antyrefleksyjne, polaryzujące, anty – UV. Wybór jest zależny od naszych potrzeb.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz