Borelioza

Borelioza to choroba zakaźna, wywoływana przez krętki z rodziny Borelia. Bakterie te są przenoszone przez kleszcze. Choroba ta jest rozpoznawana również jako choroba z Lyme. Ze względu na to, że bakterie mogą zagnieździć się w większości narządów wewnętrznych, przy zakażeniu boreliozą wystąpić mogą liczne powikłania, w zależności od tego, które z narządów zostały zaatakowane.

Borelioza najczęściej przebiega trzyetapowo. W pierwszym etapie w miejscu, w którym nastąpiło ukąszenie kleszcza, powstaje rumień, który następnie przemieszcza się obwodowo po ciele. Stąd jego charakterystyczna nazwa – rumień wędrujący. Na ciele może pojawić się również bąbel, podobny do odcisku, wypełniony płynem, w którym znajdują się bakterie. Występuje wysoka gorączka, czasem dreszcze oraz bóle mięśni i stawów. Dlatego w przypadku nie zauważenia zmian skórnych objawy boreliozy mogą zostać pomylone z grypą.

Podczas infekcji rozproszonej, czyli drugiego etapu choroby może dojść do zapalenia opon mózgowych, a nawet serca. Ostatnim etapem jest przewlekła forma boreliozy, która może przynieść poważne konsekwencje w postaci niedowładu kończyn czy zaburzeń psychicznych. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Niepokojące powinny być dolegliwości:
– stawów i mięśni,
– częste bóle głowy,
– bóle gardła,
– bóle jąder,
– paraliż,
– zaburzenia pola widzenia,
– padaczka,
– tiki i drżenie rąk.

Gdy widnieje rumień, a chory wie, że został ukąszony przez kleszcza nie ma wątpliwości, że dotknęła go borelioza. Inaczej jest w przypadku, gdy te objawy nie nastąpiły, a chory skarży się na postępujące złe samopoczucie. Wtedy pozostaje badanie krwi. Jeśli testy w klasach przeciwciał IgG oraz IgM wykażą wynik pozytywny, można mówić o zakażeniu boreliozą. Niezbędna jest do tego konsultacja lekarska. W takim wypadku lekarz przepisze antybiotyk, który może być podawany nawet przez kilka miesięcy. Mimo pozornego wyleczenia, zakażony może jeszcze przez kilka lat mieć pobudzany układ immunologiczny poprzez zespół poboreliozowy.

Ze względu na duże ryzyko zakażenia, ważne jest aby unikać ukąszeń kleszcza. Gdy wybieramy się w miejsca ich występowania, czyli do lasu, na łąkę, powinniśmy założyć odzież ochronną, osłaniającą ręce, nogi oraz głowę, a po powrocie z wycieczki dokładnie sprawdzić całe ciało pod kątem obecności kleszcza. Warto pamiętać, że może on się skryć pozornie w trudno dostępnych miejscach: pod pachami, w pachwinach czy za uszami. W przypadku wykrycia pasożyta, należy go jak najszybciej usunąć, a miejsce ukąszenia odkazić specjalnymi środkami lub spirytusem. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko zachorowania.

Add Comment