KoenzymQ10 a Sport

KQ10 a sport

Sportowcy to ludzie dzielący się na dwie grupy. Na tych co ćwiczą regularnie jedynie by utrzymać dobrą kondycje i na tych co trenują wyczynowo. Na niedobór koenzymu Q10 zwykle cierpi ta druga grupa i to bez względu na wiek. Normalnie u osób starszych ćwiczenia powodują wzrost stężenia KQ10 nawet do ilości z czasów młodości. Wiemy już, że dzięki ćwiczeniom pozyskujemy siłę, witalność i odporność ale też uprawianie zbyt intensywnych form sportu może poważnie zaszkodzić. Ciężka praca fizyczna czy to normalnie w pracy czy podczas ćwiczeń przyśpiesza przemianę materii a co za tym idzie zwiększa się ilość wolnych rodników które powodują szybkie zużywanie KQ10.

Naukowcy zbadali że 3% tlenu wykorzystywanego w organizmie nie rozkłada się na wodę i dwutlenek węgla ale są ubocznym produktem przemiany materii czyli wolnymi rodnikami. KQ10 próbuje je unieszkodliwić ale w przypadku gdy ma dodatkową pracę np. pełniąc funkcję ochronną to mniej KQ10 może pracować przy wytwarzaniu energii. Podczas ćwiczeń organizm zużywa więcej tlenu, podwyższa się temperatura ciała co prowadzi do biochemicznych zmian w łańcuchu oddechowym oraz podczas treningu aktywuje się kinaza adenylanowa, te wszystkie czynniki przy pozornie nawet prostych ćwiczeniach powodują ogromny wzrost wolnych rodników. Podczas licznych badan stwierdzono że przy wysiłku fizycznym niezbędna jest suplementacja KQ10.

Natomiast regularne nie zbyt obciążające ćwiczenia mogą zwiększyć poziom KQ10 nawet do 41% a u osób starszych niedobór zlikwidować do zera. Niestety nikomu jeszcze nie udało się i pewnie nie uda stwierdzić konkretnie jakie jest zapotrzebowanie w zależności od wieku, pracy, trybu życia a dzieje się to za sprawą faktu że podczas testów osoby poddające się badaniom miały różne warunki a także nie wiadomo było ile dana osoba ma rezerwy KQ10.

Podsumowanie:
•    Dzięki KQ10 regeneracja komórek przy wysiłku znacznie ulega skróceniu
•    Sprawność fizyczna poprawia się pomimo nie stosowania ćwiczeń
•    Odpowiedni poziom KQ10 w organizmie zwiększa jego wydolność i pozwala na skrócenie przerw między ćwiczeniami
•    Jak wiemy z wiekiem produkcja KQ10 znacznie spada można przywrócić pierwotny poziom u osób starszych prowadzą aktywny tryb życia
•    Przy wzmożonym wysiłku dochodzi do nadprodukcji wolnych rodników dlatego osobom ćwiczącym zaleca się suplementację ale tylko naturalną
•    Regularne treningi dla polepszenia samopoczucia czy kondycji zwiększają produkcje KQ10

100% naturalne i najwyższej klasy suplementy diety Firmy CaliVita znajdziesz na

www.sklepzdrowia.org

ANTYOKSYDANTY

WITAMINY

MINERAŁY

www.witaminy-mineraly.pl
www.zdrowe-odzywianie.info.pl
www.annaszubert.pl
www.sklepzdrowia.org

www.grzybica.org
www.luteina.org
www.nopal.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz