Omega 3 a arytmia

Od 60 do 100 uderzeń na minutę – z taką częstotliwością bije serce człowieka zdrowego, który nie wykonuje pracy fizycznej i nie forsuje się. Wówczas serce pracuje równo i miarowo. Przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych czy ciężkiej pracy, wymagającej ogromnego wysiłku może bić nawet 180 razy na minutę, a niekiedy nawet i więcej. A co się dzieje, gdy mięsień sercowy zaczyna pracować nieregularnie? Wtedy mamy do czynienia ze schorzeniem nazywanym w literaturze medycznej mianem arytmii.

Arytmia najogólniej stwierdzając to zaburzenie pracy serca, które objawia się nieregularną jego pracę – może przyspieszać lub zwalniać. Wśród wielu ludzi bywa lekceważona, jednak konsekwencje jej nie leczenia są tragiczne w skutkach i mogą zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu. W początkowych objawach pacjenci zazwyczaj uskarżają się na kołatanie serca – czyli niemiarowe bicie serca. Niekiedy symptomy mogą być odczuwalne jako kłucie w klatce piersiowej. Najczęściej jest spowodowana chorobą niedokrwienną serca czy zwyrodnieniem, a także wadami wrodzonymi, jak również zażywaniem znacznej, przewyższającej zalecenia lekarskie ilości leków.

Jednak przy właściwej codziennej dawce kwasów tłuszczowych omega można skutecznie uniknąć wszelkich chorób serca, w tym także arytmii.  Badania wykazały, że spożycie jednego posiłku rybnego tygodniowo, aż o połowę zmniejsza ryzyko zgonu z powodu schorzeń serca. Kwasy Omega wyraźnie rozrzedzają krew, przez co uniemożliwiają tworzenie zakrzepów, a przy tym obniżają poziom złego cholesterolu. Zawałowcy są szczególną grupą osób z wysokim ryzykiem zachorowania na arytmię. Dlatego włączenie kwasów tłuszczowych w skład codziennej diety widocznie zmniejszy ryzyko tych zaburzeń. Jednak trzeba pamiętać, że organizm ludzki nie jest w stanie ich syntetyzować, dlatego tak ważne jest dostarczanie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych wraz z pożywieniem. Alternatywą dla jaroszy oraz osób, którym nie smakują ryby i owoce morza jest bogata oferta firm farmaceutycznych oferujących szeroki wybór preparatów zawierających kwasy Omega. Pamiętaj jednak, że farmaceutyki są syntetyczne dlatego lepiej sięgnąć po nieco droższe ale skuteczniejsze 100% naturalne suplementy diety!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz