Omega 3 a astma

W Polsce dolegliwości związane z astmą oskrzelową choruje od 5 do 10% społeczeństwa. Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą, co znaczy że przebiega z nawrotami, najczęściej trwa przez całe życie i nie można się z niej wyleczyć.  Ma charakter napadowy. Cechą charakterystyczną są ataki duszności. Nadwrażliwość oskrzeli przez częste alergiczne stany zapalne układu oddechowego przyczynia się do powstania astmy oskrzelowej. W leczeniu astmy oskrzelowej używane są leki, których zadaniem jest rozszerzenie oskrzeli, a także inne środki przeciwzapalne. Jednak jak się okazuje alternatywą dla tych preparatów jest dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają nad reaktywność oskrzeli, tym samym zmniejszając nasilenie duszności oraz kaszlu.

Uczeni z dziedziny profilaktyki i leczenia astmy na podstawie badań zgodnie chórem twierdzą, że zwiększenie przyjmowania ilości kwasów tłuszczowych Omega istotnie wpływa na schorzenia układu oddechowego, jak również na intensywność napadów astmy oskrzelowej i związanych z nią zgonów. Dieta bogata w wielonienasycone kwasy w rodziny Omega wyraźnie zmniejszają ilość przyjmowania leków. Wykazano, że kwasy Omega nie tylko poprawiają ogólne samopoczucie u osób z lżejszymi dolegliwościami dróg oddechowych, ale także w przypadku duszności u pacjentów hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii. Ponadto według ekspertów z Mexico’s National Institute of Public Health dieta dzieci w oparciu o dietę tłuszczową Omega może zmniejszyć ryzyko pojawienia się astmy oskrzelowej nawet o 40%.

W wielu badaniach naukowych jasno określono dobroczynny wpływ kwasów tłuszczowych Omega na przebieg astmy oskrzelowej, a także innych dolegliwości o charakterze alergicznym. Podanie już  1 g kwasów Omega u pacjentów leczonych na astmę oskrzelową przez 12 miesięcy wpłynęło pozytywnie na poprawę natężonej pojemności. Dlatego wszystkie te informacje są niezwykle cenne dla osób chorujących na astmę, gdyż kwasy tłuszczowe zawarte m.in. w rybach morskich mogą znacznie ułatwić im codzienne funkcjonowanie i zmaganie się z dolegliwościami układu oddechowego.

Add Comment