Omega 3 a nerki

Nefron. Ciekawe, ile osób zna i rozumie to słowo. Ciekawe także, czy zdaje sobie sprawę, jak ważną funkcję pełni w naszym codziennym życiu… Otóż nefron stanowi podstawową jednostkę czynnościową nerki. To właśnie w nim zachodzi proces filtracji krwi. Wszystkie ważne dla człowieka składniki zostają zachowane, a woda pod postacią moczu jest wydalana. Dlatego w trosce o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego należy nie dopuścić do zaburzeń pracy nefronu, gdyż mogą one wiązać się z powstaniem stanów zapalnych nerek, co w konsekwencji może doprowadzić do nefropatii, która może występować pod postacią stwardnienia nerek.
Leczenie takich dolegliwości wymaga czasu, jak i cierpliwości ze strony pacjenta. A jak stara prawda mówi: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jednak, czy istnieje sprawdzony sposób w profilaktyce tego typu schorzeń?

Niemieccy uczeni podczas trwających wiele lat dyskusji i badań wskazali dobroczynny wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w terapii pacjentów chorych na nefropatię. Oznacza to, że rybi olej okazuje się istotnym składnikiem w profilaktyce i leczeniu schorzeń układu moczowego, wspierając prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Ponadto udowodniono, że kwasy tłuszczowe:

  • istotnie są w stanie obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych,
  •  wpływają na lepszy obieg krwi poprzez poprawę wskaźników hemodynamicznych funkcjonowania nerek,
  • zapewniają lepszą filtrację kłębuszkową,
  • wykazują działanie hamujące rozwój destrukcji miąższu nerkowego, tym samym stany zapalne oraz procesy włóknienia,
  • zmniejszają ilość wydalanego w moczem białka,
  • ogranicza ilość wydalanego z moczem wapnia, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia kuracji kamicy nerkowej i wapnicy nerek.

Nasza dieta jest niezwykle uboga w kwasy tłuszczowe. A szkoda, bo jak widać tylko na przykładzie funkcjonowania nerek kwasy Omega wywierają szeroki wpływ w profilaktykę jak i leczenie schorzeń układu moczowego. Dieta uwzględniająca kwasy z rodziny Omega nie tylko uchroni nas przed chorobami nerek, ale również wspomoże prawidłowy rozwój mózgu, oczu, a nawet zapobiegnie niektórym nowotworom.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz