Coraz większa część naszej populacji cierpi na choroby skórne. W ostatnich czasach stają się coraz bardziej rozpowszechnionymi dolegliwościami. Zwłaszcza egzema czy łuszczyca stają się częstymi powodami wizyt u lekarzy specjalistów. Najkrócej określając egzema i łuszczyca charakteryzują się powstawaniem na ciele zaczerwienionych stanów zapalnych. Szczególnie narażonymi miejscami jest skóra łokci, kolan, głowy, nóg, ale pojawić się może także w innych miejscach. Oprócz obciążenia genetycznego przyczyną ich powstawania mogą być zalegające w organizmie toksyny, nieodpowiednia dieta, zaburzenia pracy trzustki czy wątroby, drożdżyca, jak również zachwiania w pracy systemu trawiennego. Aby zapobiegać problemom skórnym ważne jest prawidłowe i systematyczne nawilżanie skóry przed utratą wilgoci, stąd tak istotne jest dbanie o nie wysuszenie skóry. Przesuszona skóra jest bardziej narażona na wszelkiego typu podrażnienia, co w konsekwencji powoduje uczucie swędzenia i powstawanie stanów zapalnych, co skutkuje wykwitami łuszczycy lub egzemy.
Dlatego tak ważne jest oprócz zabiegów pielęgnacyjnych utrzymywanie odpowiedniego jadłospisu, bogatego w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, gdyż jak wiadomo wykazują właściwości przeciwzapalne. Z racji tego następuje widoczny spadek syntezy związków chemicznych wytwarzanych w tkankach w czasie reakcji zapalnej. Dieta bogata w kwasy Omega wspomaga leczenie istniejących problemów skórnych, ale i pomaga w ich zapobieganiu. Doskonałym przykładem są Eskimosi, którzy przez to, że żywią się rybami nie znają takich chorób jak łuszczyca czy egzema.
Pamiętajmy także o rozsądnym zażywaniu kąpieli słonecznych. Długotrwałe wystawianie ciała na promieniowanie UV powoduje uszkodzenia komórek, jednak kwasy tłuszczowe wykazują działanie ochronne w trakcie opalania.
Dlatego wniosek płynie jasny. Aby zapobiec podrażnieniom skóry uwzględniajmy w naszej codziennej diecie produkty bogate w kwasy tłuszczowe i przynajmniej raz w tygodniu jedzmy posiłek rybny, a problemy skórne – jakże nieprzyjemne odejdą w zapomnienie.