Omega 3 a przerost gruczołu krokowego

Na dolegliwości urologiczne cierpi przeważająca część mężczyzn niż kobiet. Zwłaszcza po przekroczeniu 55-60 roku życia problemy ze strony układu moczowego dają silnie o sobie znać. Niekiedy wystarczy tylko leczenie farmakologiczne, jednakże w porę nie wykryte schorzenia często powodują hospitalizację w szpitalu oraz interwencje chirurgiczne.

Wśród wielu męskich dolegliwości jedną z nich stanowi przerost gruczołu krokowego. Inaczej określany jako przerost prostaty czy stercza. Prostata jest częścią układu rozrodczego mężczyzny. Choroba ma związek z rozrostem komórek gruczołowych i komórek zawartych w gruczole krokowym, która powoduje u swoich pacjentów trudności z oddawaniem moczu, gdyż zatyka drogę jej odpływu. Objawy chorobowe charakteryzują się częstym, częściowym i niekiedy bolesnym oddawaniem moczu.
Pacjenci skarżą się na trudności w rozpoczęciu mikcji, a także na osłabiony strumień, który powoduje także sączenie po zakończeniu oddawania moczu. W ostrych przypadkach, głównie nie leczonych dochodzi do zatrzymania moczu. Diagnoza opiera się na analizie wyników ze specjalistycznych badań, m.in. z USG czy uroflowmetrii.

Oprócz leczenia farmakologicznego, które stanowi podstawę w przypadku tej jednostki chorobowej lekarze zalecają wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych. Dieta powinna składać się głównie z dużej ilości owoców i warzyw, chudego mięsa, ryb, produktów lekkostrawnych, z jak najmniejszą ilością cukrów prostych, czyli posiłków bogatych w składniki mineralne. Zaleca się spożywanie przynajmniej jednego posiłku rybnego w tygodniu, gdyż zawarte w tłuszczu rybnym kwasy Omega wykazują zdolności obniżające ryzyko przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Ponadto działają łagodząco, a także przeciwzapalnie. Regularna dieta bogata w składniki odżywcze, w tym ryby w dużej części jest w stanie uchronić panów przed gwałtownym rozrostem gruczołu krokowego prowadzącym do nowotworów. Zalecana jest także jako profilaktyka u osób znajdujących się w dużej grupie ryzyka zachorowalności na tego typu schorzenie. Sięgaj tylko po naturalne suplementy diety

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz