Omega 3 a schorzenia woreczka żółciowego

Czy zdarza Ci się odczuwanie ciężkości w żołądku po zjedzonym posiłku? A może męczy Cię ciągłe odbijanie lub niestrawność? Jeśli tak, być może w Twoim pęcherzyku żółciowym lub w przewodzie żółciowym zalegają złogi, które powszechnie nazywamy woreczkiem żółciowym. Dodatkowymi objawami świadczącymi o schorzeniach woreczka są ostre bóle brzucha, kolki, zgaga, wymioty czy nudności. Symptomy chorobowe najczęściej pojawiają się w nocy po obfitym, ciężkostrawnym posiłku, powodując że woreczek żółciowy kurczy się i wydala dużo żółci, aby strawić tłuszcze. Podczas skurczu wraz z żółcią przesuwane są kamienie żółciowe, które dają dolegliwości bólowe. Gdy tworzą się kamienie – a trwa to zazwyczaj kilka lat – nie występują żadne niepokojące objawy, świadczące o rozwoju schorzenia. Czynnikami wspierającymi formowanie się kamieni są niewątpliwie błędy dietetyczne, czyli dieta z dużą zawartością tłuszczy, cholesterolu i cukru. Zdarza się, że osoby stosujące kuracje odchudzające też cierpią na tą dolegliwość.

Dlatego oprócz ograniczenia spożywania tłuszczy, zwiększenia ilości przyjmowanego błonnika istotna okazuje się suplementacja kwasami tłuszczowymi z rodziny Omega.

Lekarze apelują. Picie oleju lnianego wykazuje właściwości wspomagające trawienie, jak również przemianę materii, co znacznie wpływa na zapobieganie wszelkich schorzeń ze strony układu pokarmowego, w tym także chorób związanych z woreczkiem żółciowym. Istniejące kamienie żółciowego mogą zostać rozpuszczone poprzez dietę zawierającą w swoim składzie dobroczynny olej lniany. Optymalnie jest pić jedną łyżkę oleju przed obiadem. Aby nieco zneutralizować smak, można zmieszać go z sokami, np. pomidorowym lub buraczanym i doprawić pietruszką i koperkiem. Wówczas olej w sposób łagodny będzie pobudzał wydzielanie żółci i zapobiegnie jej zaleganiu i formowaniu się kamieni.

Problemy z niestrawnością staną się jedynie zapomnianą historią, a dolegliwości bólowe i wymioty odejdą w ciemny kąt...

 

Add Comment