Omega 3 a zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli powszechnie znany reumatyzm to choroba cywilizacyjna naszego wieku. Zapalenie, bóle stawów oraz deformacje związane z chorobą, które występują po pewnym czasie jej trwania, mogą porządnie uprzykrzyć życie. Dlatego też oprócz leczenia konwencjonalnego stosuje się terapię wspomagającą, dającą doskonałe wyniki. Otóż, okazuje się, że u osób, w których diecie występują kwasy tłuszczowe z rodziny omega, są znacznie mniej narażone na zapalenie stawów, a gdy już się ono pojawi, to jego objawy nie są aż tak widoczne, ból nie aż tak duży, a deformacje niemal nie występują.

Przebadano na tę okoliczność Eskimosów z Grenlandii, których dieta obfituje przede wszystkim w ryby zimnowodne, tłuste, a więc zawierające najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3. Okazało się, że wśród osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów u niewielkiej ich części występują małe zmiany chorobowe, deformacje stawów nie występowały wcale, a osoby chore nie odczuwały swojej dolegliwości tak bardzo jak pacjenci z Polski.

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawierają EPA i DHA, kwasy, które wspomagają zwalczanie zapalenia w stawie. Spożywanie ryb, produktów rybnych oraz orzechów i zielonych warzyw, zawierających sporo omega-3 wpływa bezpośrednio na wzrost poziomu C-reaktywnego białka, które zmniejsza stan zapalny. Omega-3, czy to z suplementacji, czy ze zdrowej diety, pomagają także zmniejszyć bolesność występująca przy reumatyzmie. Przede wszystkim jednak spowalniają procesy chorobowe i zmniejszają dyskomfort związany z chorobą.

Należy jednak pamiętać, że zmiany nie ustąpią po kilku dniach od rozpoczęcia suplementacji tłuszczami rybimi, na efekty przy ich regularnym stosowaniu należy poczekać nawet kilka czy kilkanaście miesięcy. Warto, zanim sięgnie się po suplementy diety na bazie oleju rybiego, zmienić swój jadłospis. Pomoże to zmniejszyć zastosowanie farmakologicznych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli cierpisz na reumatyzm, pamiętaj o zmianie diety! Pamiętaj również o odpowiedniej profilaktyce przy zastosowaniu naturalnych suplementów diety!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz