Jako odżywka dla dzieci i niemowląt

Dieta niemowląt i małych dzieci powinna być szczególna, odpowiednio bogata w różne składniki odżywcze. Kobiety karmiące piersią mają to szczęście, że ich dzieci wszelkie niezbędne składniki odżywcze mają zapewniane z pokarmem matki, jednak mimo to zaleca się suplementację kapsułkami z olejem rybim już od drugiego tygodnia życia dziecka. Wszystko dlatego, że pokarm matki choć zawierający wszystkie niezbędne składniki, może być jednak zawierać je w niewystarczającej ilości. Jeśli chodzi o mleko modyfikowane dla niemowląt, zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jest ono również dodatkowo wzbogacane w kwasy omega-3 niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

By zapobiegać rozwojowi krzywicy i niemowląt i małych dzieci, zalecana jest suplementacja witaminy D. Najwięcej tej witaminy wytwarza się podczas kontaktu skóry dziecka ze słońcem, jednak, jak wiadomo, kontaktu tego w okresie niemowlęcym jest zbyt mało, by dostarczyć dziecku odpowiednią dawkę witaminy w sposób naturalny. Dlatego zaleca się podawanie jej w kroplach lub też w kapsułkach z oleju rybiego.

Olej rybi zawiera nie tylko odpowiednią, niezbędną dla dziecka ilość kwasów tłuszczowych z rodziny omega, ale również dużą dawkę witaminy D. Małym dzieciom można podawać tran jako suplement diety, najlepiej jednak zadbać o to, by miały one zapewnione dużo ruchu na świeżym powietrzu, kontaktu ze słońcem oraz odpowiednią dietę. Dieta malucha powinna być bogata przede wszystkim w ryby morskie, takie jak łosoś czy makrela, orzechy i zielone warzywa, takie jak szpinak, brokuły, które to składniki diety zawierają ogromne ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Duże ilości kwasów omega-3 zawiera również olej lniany, którym można zastąpić olej rzepakowy czy inne, których używamy do przyrządzania potraw, zaś pieczywo i inne przekąski powinno być wzbogacone ziarnami siemienia lnianego.

Przy zachowaniu odpowiedniej diety niemowlęcia oraz małego dziecka, dużej dawki słońca i ruchu na świeżym powietrzu oraz regularnego zażywania tranu możemy być pewni, że dziecko będzie zdrowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz