Omega 3

Kwasy Omega-3 należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), będące  niezbędnymi dla sprawnego funkcjonowania organizmu, a ten nie jest w stanie wytworzyć ich sam. Zatem niezbędne jest ich przyjmowanie wraz z pokarmem. Najkorzystniejszy wpływ mają na układ nerwowy, gdyż są  jednym z ważniejszych składników budujących komórki nerwowe oraz białą masę mózgu.  Biorą także udział w mielinizacji włókien nerwowych. Omega-3 to składnik profilaktyki chorób serca, a także układu krwionośnego, ponieważ wpływają na obniżenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Ponadto hamują agregację płytek krwi przez co zapobiegają zakrzepom naczyniowym oraz korzystnie wpływają na prawidłowe ciśnienie krwi. Mają także swój udział w ogólnej pracy układu immunologicznego człowieka. Jeśli chodzi o dzieci to kwasy Omega-3 są równie ważne. Są konieczne dla prawidłowego rozwoju oraz wzrostu dziecka już od  jego życia płodowego. Zaleca się uzupełnienie diety o kasy Omega-3 w przypadku dzieci wykazujących nadpobudliwość lub mających problemy w zapamiętywaniu.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 – kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) są niezbędne do życia człowieka – stanowią około 36% kwasów tłuszczowych mózgu i siatkówki oka, są również ważnym elementem strukturalnym błon komórkowych ludzkiego organizmu.
Nienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne we wszystkich okresach życia człowieka, ale szczególne znaczenie mają w okresie rozwoju płodu in utero w łonie matki. Są one niezbędne do prawidłowej biosyntezy lipidów komórkowych, przede wszystkim w ośrodkowym układzie
nerwowym. Wpływ kwasów tłuszczowych omega 3 na rozwój mózgu zaczyna się już w okresie płodowym – około 80% kwasu dokozaheksaenowego (DHA) odkłada się w mózgu pomiędzy 26 a 40 tygodniem ciąży.

Kwas dokozaheksaenowy (DHA)
jest kwasem tłuszczowym strukturalnym i najważniejszym budulcem komórek nerwowych – wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych i przekaźnictwo synaptyczne, co decyduje o prawidłowej komunikacji między neuronami. Niedobór kwasu DHA w okresie prenatalnym może zmniejszyć tempo dojrzewania mózgu i zaburzyć rozwój psychoruchowy dziecka.
Kwas eikozapentaenowy (EPA) jest kwasem tłuszczowym czynnościowym – jest potrzebny do prawidłowego przebiegu procesu komunikacji pomiędzy neuronami, wpływa na przekazywanie informacji pomiędzy komórkami nerwowymi, ma również wpływ na nastrój. Wykazuje działanie stabilizujące cząsteczki kwasu dokozakeksaenowego (DHA) w błonach neuronów.

 

źródło: Nutrition&Health 15, Nr 1(58); Calivita International Polska; Marzec 2012

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz