Źródła kwasów omega

Nie od dziś wiadomo, że kwasy Omega 3 wywierają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Nie bez powodu także Japończycy określili te kwasy mianem „żywności dla mózgu”. Wykazują działanie przeciwzapalne, obniżające cholesterol, zwiększające odporność itd.

Kwasy Omega-3 znajdują się w grupie kwasów wielonienasyconych. Medycyna określa je mianem NNKT, co oznacza, że są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Niestety organizm ludzki nie jest w stanie wyprodukować ich ze składników odżywczych. Dlatego musimy dostarczać je w postaci odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w artykuły zawierające omega-3 oraz suplementy diety. Jednak, gdzie szukać tych produktów? Które z nich są najbogatszym ich źródłem?

Często słyszymy zarówno w radiu, jak i telewizji, że ryby to zdrowie. Zapewniają właściwe funkcjonowanie organizmu i często stanowią składnik niejednej diety. Owszem, to prawda! To właśnie ryby są najbogatszym źródłem tych dobroczynnych kwasów. A im tłustsza rybka, tym zdrowsza, gdyż zawiera najwięcej omega-3. Tak więc wybierajmy przede wszystkim ryby morskie, tj. makrelę, tuńczyka, sardynki, śledzia, łososia i halibuta. Konsumpcja już 10 dag któregoś z wymienionego gatunku zapewni nam dzienną dawkę kwasu.

Dużą zawartość omega-3 znajdziemy także:

  • w oleju rzepakowym,
  • sojowym,
  • lnianym i
  • oliwie.

Spożycie już pięciu łyżek zagwarantuje nam dzienną dawkę kwasu, o ile oczywiście nie przebywamy na diecie, gdyż jak wiadomo tłuszcze są kaloryczne. Dużą zaletą konsumpcji jest wszechstronność dodawania. Możemy dodawać olej zarówno do sałatek, do pieczenia, grillowania czy smażenia. Nigdy nie straci swoich dobroczynnych właściwości.

Sięgajmy także po:

  • skorupiaki,
  • migdały,
  • kiełki pszenicy i
  • tofu.

Bogatym źródłem są również orzechy włoskie. Spożycie pięciu sztuk zapewni nam pełną dobową porcję. Natomiast największym roślinnym źródłem kwasów omega-3 jest siemię lniane. Pozostawia podobnie jak oleje dużą swobodę w sposobie spożywania, gdyż można dodawać je do sałatek, twarogu czy jogurtów. Oczywiście w wersji na świeżo zmielonej i skonsumowanej.

Add Comment