Droga do samej siebie

Menstruacja jako droga do samej siebie…

W okresie menstruacji kobieta powinna się skupić na procesach zachodzących w jej wnętrzu, gdyż wszystkie energie świata zewnętrznego są od niej odseparowane. Odpowiednie badania wykazały, że podczas menstruacji zmniejsza się wrażliwość naszych zmysłów- wzroku, słuchu czy węchu- na bodźce zewnętrzne. Wyostrza się natomiast psychiczne postrzeganie samej siebie. Również badania marzeń sennych potwierdzają, że menstruacja powoduje uaktywnienie procesów podświadomych. Przy końcu cyklu miesiączkowego zwiększa się długość trwania kolejnych faz REM ( ang. Eye movement – faza snu, w której obserwuje się najbardziej intensywne ruchy gałek ocznych, jest to ponadto faza najintensywniejszych marzeń sennych). Jeżeli przed miesiączką kobieta ma pogmatwane sny, a w okresie owulacji bardziej odprężone i satysfakcjonujące, ale i bierne, to w okresie miesiączki stają się one intensywniejsze i aktywniejsze, potwierdzając tym samym skupienie kobiety na procesach wewnętrznych. Ta wrażliwość pozwala także zrozumieć, dlaczego dolegliwości w okresie menstruacji mają przeważnie podłoże psychiczne.

Przeciętnie w życiu każdej kobiety 6 lat (około 2500 dni) przypada na miesiączki. Mamy więc sześć lat na dialog z własnym ciałem, na poznawanie samej siebie i istoty swojej kobiecości. Bardzo ważny jest w tym wszystkim prawidłowy początek, przeżycie jakim jest pierwsza miesiączka. To kluczowe i jedne z ważniejszych przeżyć każdej dziewczyny. Większość kobiet bardzo dokładnie pamięta właśnie ów dzień i co wtedy odczuwały. Odczucia te warunkują całe późniejsze życie. Jeśli mają odczyn negatywny, mogą się stać przyczyną zaburzeń miesiączkowania, a nawet niepłodności.

Cykl miesiączkowy zaczyna się tak naprawdę już w łonie matki. Będąc jeszcze w macicy, żeński embrion wytwarza 400 000 zawiązków pęcherzyków jajowych i reaguje na docierające przez łożysko (placenta) hormony płciowe matki. W momencie narodzin i odcięcia od estrogenu matki u ok. 3% dziewczynek dochodzi do widocznego „pierwszego krwawienia”, u prawie połowy krwawienie to można stwierdzić przy użyciu mikroskopu. Również sutki żeńskiego noworodka mogą podczas pierwszych dni wydzielać tzw. mleko czarownic. Po upływie 3 tyg. ta przejściowa faza mija i u dziewczynki zaczyna normalnie funkcjonować jej własna gospodarka hormonalna.

Pierwsza miesiączka (menarche) pojawia się przeważnie ok. 13 roku życia. Oczywiście zdarzają się przesunięcia tej granicy, w górę jak i w dół, co również jest jak najbardziej prawidłowe. Przy pierwszej menstruacji zazwyczaj nie dochodzi do jajeczkowania. Cykle bezowulacyjne zdarzają się często jeszcze kilkukrotnie po pierwszej miesiączce. W takim cyklu, w skutek dużej koncentracji estrogenów, błony śluzowej macicy znacznie przybywa, a następnie zostaje wydalona (cykle jednofazowe). Mogą upłynąć nawet 2-3 lata zanim wykształci się cykl dwufazowy z jajeczkowaniem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz