Piersi u starzejących się kobiet tracą jędrność oraz mają tendencję do zwisania. Spowodowane jest to tym, że wraz z wiekiem rozluźniają się mięśnie i więzadła, które podtrzymują tkankę tłuszczową. Tkanka tłuszczowa przerasta gruczoły mleczne, kurczą się one, co również powoduje zmiany w kształcie biustu. W piersiach młodych dziewcząt i kobiet znacznie więcej niż tkanki tłuszczowej jest włókna. Bez względu na to jaki ma się rozmiar biustu, wraz z wiekiem można spostrzec, że zaczyna on zwisać i traci jędrność. Należy wówczas używać dokładnie dopasowanego biustonosza. W czasie menopauzy panie powinny szczególnie dokładnie dbać o swój biust i często go badać i kontrolować nie tylko podczas wizyt u ginekologa, sprawdzając czy nie pojawiają się jakieś nowe zmiany lub guzki.
Badanie to jest najważniejszym krokiem w profilaktyce raka sutka, ponieważ ma on szczególne tendencje wzrostowe właśnie w grupie kobiet po menopauzie. Własnoręczne badania należy wykonywać co najmniej raz w miesiącu, najlepiej podczas menstruacji lub zaraz po krwawieniu. Kobiety, które już nie miesiączkują powinny ustalić sobie jakiś konkretny termin co miesiąc.
Badanie piersi wykonuje się zawsze ręką przeciwną w stosunku do piersi którą się bada, należy zawsze badać obie piersi !
Artykuł:
„Żeńskie hormony płciowe (estrogeny i progesteron) należą do grupy czynników wpływających na rozwój większości nowotworów piersi. Spadek lub wahania tych hormonów z kolei wywołują symptomy menopauzalne o różnej sile i częstotliwości.
Amerykańscy naukowcy wysunęli więc hipotezę, że kobiety, które doświadczają wyjątkowo dokuczliwych symptomów menopauzalnych (silne uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność), obarczone są znacznie mniejszym ryzykiem zachorowania na raka sutka.
Przeprowadzono zatem wywiady z 1437 kobietami, z których 988 chorowało na raka piersi. Okazało się, że nasilenie objawów rzeczywiście ma związek z ochroną przeciwrakową.”
żródło: mamzdrowie.pl