Układ moczowo-płciowy

W trakcie menopauzy praktycznie we wszystkich narządach wrażliwych na działanie estrogenów można zauważyć zmiany zanikowe. Przede wszystkim, zmiany te zachodzą w obszarze macicy, jajowodów, pochwy, cewki moczowej, pęcherza moczowego oraz piersi.

Zmiany w narządach płciowych

Błona śluzowa pochwy oraz jej przedsionek traci elastyczność oraz grubość, przybiera blady kolor. Przedsionek pochwy zwęża się, znacznie zmniejsza się również wydzielanie śluzu szyjkowego, co prowadzi do uczucia suchości w pochwie. Z powodu zahamowania procesu dojrzewania nabłonka błony śluzowej zachwiany zostaje kwaśny odczyn pochwy, gdyż właśnie nabłonek błony śluzowej potrzebny jest do prawidłowego rozwoju pałeczek kwasu mlekowego. Procesy te sprzyjają rozwojowi starczego lub zanikowego zapalenia pochwy. Z kolei z powodu zmian zanikowych w obrębie cewki moczowej i pęcherza dochodzi do częstych infekcji dróg moczowych. Wraz z wiekiem zmiany te nasilają się i jeśli nie zastosuje się w odpowiednim momencie prawidłowego leczenia, należy wiedzieć, że niestety dolegliwości te same nie ustąpią.

Nietrzymanie moczu

Jest to najuciążliwsza i najbardziej poważna dolegliwość związana ze zmianami zanikowymi narządów moczowo-płciowych. Nietrzymanie moczu to niekontrolowane oddawanie moczu w takim nasileniu, że staje się ono problemem, który zmusza kobiety do noszenia wkładek higienicznych oraz podpasek. Dolegliwość ta występuje u więcej niż 25% kobiet po menopauzie. Nietrzymanie moczu jest zazwyczaj wynikiem uszkodzenia mięśni i wiązadeł miednicy w czasie porodu, może być również efektem zwiększonej pobudliwości mięśni pęcherza moczowego. Natychmiastową poprawę przynosi stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w czasie pomenopauzalnym. Oprócz najskuteczniejszej ogólnoustrojowej kuracji estrogenowej, jednakowo skuteczne w odniesieniu do nabłonka pochwy, wydolności mięśni przepony moczowo-płciowej i pęcherza moczowego jest podawanie preparatu dopochwowego – estriolu. Przyjmowanie ogólnie działających estrogenów daje efekt stopniowego zanikania zmian atroficznych oraz eliminuje wszystkie związane z tym dysfunkcje i dolegliwości, w tym również nietrzymanie moczu.

Seks po czterdziestce

W czasie tym zmniejsza się ochota na współżycie z partnerem oraz zainteresowanie kobiety życiem płciowym. Jest to głównie spowodowane uciążliwymi zmianami zanikowymi w okolicy narządów płciowych, suchością oraz zwężeniem pochwy, oraz problemami natury psychicznej m.in. poczuciem obniżenia atrakcyjności seksualnej, utratą zainteresowania ze strony partnera, stanami depresyjnymi. W czasie menopauzy, kobietom, które mają problemy związane z suchością pochwy i przedsionka pochwy zaleca się stosowanie miejscowych preparatów nawilżających np. żelu lub kremu lub też hormonalną terapię zastępczą.

Add Comment