Co to jest „normalna” płodność?
Przez „normalną” płodność rozumiane jest prawdopodobieństwo zapłodnienia w przeciętnym społeczeństwie. Wynosi ono ok. 25% (na 100 par nie zabezpieczających się i odbywających stosunki płciowe w dni płodne, to 20 do 25 kobiet powinno w pierwszym miesiącu obserwacji zajść w ciążę). Płodności nie da się zwiększyć żadnymi metodami, można ją tylko zmniejszyć wskutek najrozmaitszych przyczyn, które niesie postęp cywilizacyjny. Decydująca rolę odgrywa także stres. Zaburza on nie tylko czynności seksualne, ale także inne cechy fizjologiczne organizmu, np. sen, rytm serca, ukrwienie skóry. Na zmniejszenie płodności może też wpływać negatywnie zanieczyszczenie środowiska.
Paradoksalnie tak się składa, że najbardziej niekorzystny wpływ na płodność ma świadome dążenie do tego! Im bardziej intensywnie będziemy się starać zajść w ciążę, tym bardziej będą się nam mnożyły dysfunkcje seksualne. Powinno być tak, że mężczyzna i kobieta poznają się, zakochują się w sobie, uczucie wzmaga wzajemne pożądanie , które staje się czymś najważniejszym i nie ma tu nawet mowy o etapie planowania dziecka. Jeśli partnerzy nie zadbają o odpowiednią antykoncepcję to w pewnym momencie, kobieta ku swemu zaskoczeniu stwierdzi, że jest w ciąży. A więc najczęściej nie jest to świadome pragnienie potomstwa. Niektóre ludy prymitywne do dziś nie znają związku między stosunkiem płciowym, a płodzeniem dzieci, a to właśnie u nich notuje się najwięcej urodzin.
Jeśli dwoje ludzi mniej więcej przez 2 lata współżyje ze sobą i mimo pragnienia posiadania potomstwa, kobieta nie może zajść w ciążę to obydwoje powinni się udać do lekarza, a przede wszystkim mężczyzna, ponieważ 40 % wszystkich przypadków przyczyn braku potomstwa leży po jego stronie.
Powody niepłodności u kobiet
- Czynniki psychiczne: stres, niechęć do partnera, do współżycia płciowego i posiadania dzieci
- Zaburzenia hormonalne lub zaburzenia cyklu
- Wady rozwojowe pochwy lub jej schorzenia
- Niedrożność jajowodów
- Reakcje alergiczne na nasienie partnera
- Wady rozwojowe lub schorzenia szyjki macicy
- Wady rozwojowe macicy.
- Promieniowanie w środowisku naturalnym.
Polecane suplementy…