Leczenie zaburzeń płodności
Pięć sposobów na zwiększenie płodności
1) Balneoterapia (wodolecznictwo)
Wodolecznictwo zalicza się do najstarszych sposobów leczenia w medycynie. Kąpiele błotne pomagają kobietom, które nie mogą zajść w ciążę, a razem z kąpielami gazowymi i masażami wzmacniają m.in. reakcje seksualne. Stwierdzono także pozytywne oddziaływanie tych kąpieli na powłokę skórną, która staje się miększa i czystsza. Wpływają także dobroczynnie w przypadku stanów zapalnych okolic narządów płciowych, niedorozwoju jajników oraz przy zaburzeniach cyklu miesiączkowego. Kuracje takie przeprowadza się w uzdrowiskach pod kontrolą lekarzy. Również w aptece można nabyć preparaty gotowe do wykorzystania w warunkach domowych.
2) Rośliny lecznicze
– Pokrzywa (Urtica dioicia)
Stosuje się ją albo w formie herbaty pokrzywowej z młodych liści, albo też wykorzystuje się nasiona, w których stwierdzono obecność fitohormonów zawierających estrogeny.
Stosowanie: codziennie wypijać 3 filiżanki herbaty lub dodać szczyptę nasion do każdego posiłku.
Przygotowanie herbaty: zalać 1 garść liści 1 l wrzącej wody, odstawić na 5 min do naciągnięcia.
-Przywrotnik pospolity (Alchemia vulgaris)
Stosuje się części naziemne zebrane w okresie kwitnienia. Jest to jedna z najlepszych roślin leczniczych przeznaczona dla kobiet. „Łezce” znajdującej się pośrodku rośliny przypisuje się najsilniejszą koncentrację substancji działającej.
Właściwości: rozkurczowe, stabilizowanie miesiączki, ochrona błony śluzowej, wzmacnianie mięśni macicy, przyspieszanie gojenia ran
Stosowanie: 3 razy dziennie od 10 do 15 kropli nalewki
Przygotowanie: Sproszkowane rośliny lub części roślin należy zmacerować w 90-procentowym alkoholu, tzn. pozostawić w nim na 2-3 dni, następnie przecisnąć przez bardzo gęstą tkaninę.
-Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)
Stosuje się kwitnące części nadziemne. Dziurawiec jest uznawany za wyjątkowo skuteczny naturalny środek leczniczy- na pewno jednak nie zdoła zastąpić psychoterapii, jeśli taka okaże się konieczna.
Właściwości: poprawianie nastroju, przyśpiesza gojenie się ran, wzmacnia, lekko uspokaja
Stosowanie: 1 raz dziennie filiżanka herbaty z dziurawca
Przygotowanie: 20 g ziół na jedną filiżankę. Podaną ilość zalać wrzątkiem, pozostawić na 5 min do naciągnięcia.
3) Witamina E – witamina płodności (tokoferol)
Zapotrzebowanie dzienne od 15 do 30 mg. Przy niedoborze witaminy E u kobiet często dochodzi do przedwczesnych porodów i poronień. Witamina E wpływa dodatnio na wytwarzanie niezbędnych składników krwi, chroniąc naczynia krwionośne. Niedobór witaminy może powodować przedwczesne starzenie się, zanik mięśni, dolegliwości nerwowe, ale także niepłodność. Wpływa ona na zdolności prokreacyjne organizmu, na przemianę komórkową, gospodarkę tlenową i stanowi ochronę przed skutkami zanieczyszczeń środowiska. Znajduje się w zielonych warzywach liściastych, w olejach roślinnych, produktach z soi, produktach zbożowych, mleku, mięsie i w rzeżusze wodnej.
4) Medytacja
Od tysięcy należy ona na Dalekim Wschodzie do kanonu wychowania religijnego, filozoficznego, ale także medycznego. Dziś już istnieją ukierunkowane specjalnie na potrzeby kobiet formy tych ćwiczeń. Mają one pomóc w obudzeniu głębszej świadomości własnego ciała, kobiecości i seksualności. Pomagają one także w odnalezieniu w sobie źródła wewnętrznego spokoju i zaczerpnięcia z niego nowych sił.
5) „Lunacepcja”
Cykl menstruacyjny kobiety odpowiada zmianie kolejnych faz księżyca. Także przebiega w 4 etapach: dojrzewania jajeczka (pierwsza kwadra), owulacji (pełnia), fazy przedmiesiączkowej (druga kwadra) i menstruacji (nów). W krajach wysoko rozwiniętych trudno żyć zgodnie ze zmianami faz księżyca. Sztuczne światło osłabia moc gwiazd. Mimo wszystko jest to jednak możliwe. Aby „lunacepcja” była możliwa, kobieta w 14. dniu po wystąpieniu menstruacji przez 3 noce musi zostawić w sypialni zapalone światło (nie jaskrawe, ale odczuwalne przez zamknięte powieki). Przez pozostałe noce w sypialni powinno być dostatecznie ciemno. Ciemne zasłony doskonale odizolują pokój od światła. Do stosowania tej metody trzeba mieć jednak wiele cierpliwości, ponieważ na pewno upłynie kilka miesięcy zanim zadziała pobudzenie światłem. Z biegiem czasu cykl kobiety powinien zrównać się z cyklem faz księżyca. Owulacja będzie wówczas podczas pełni księżyca, a kobieta miała dzięki temu świadomość, kiedy przypadają u niej dni płodne.
Polecane suplementy…
- Liquid Chlorophyl
- Beta Carotene
- Witamina C 1000mg
- Stress Management
- Power Mins
- Witamina E
- Mega witamina E