Co to jest anemia ?

Anemia, inaczej niedokrwistość, to dość częsta choroba, objawiająca się zbyt niskim poziomem krwinek czerwonych we krwi. Organizm człowieka produkuje czerwone krwinki – niezbędne do funkcjonowania narządów. Dostarczają one organizmowi witaminy A, C, z grupy B, żelazo i kwas foliowy. Jeśli jest ich zbyt mało przy anemii to mamy niedobory właśnie tychże składników. O niedokrwistości jest mowa, gdy zmniejsza się poziom hemoglobiny we krwi. To ona jest wyznacznikiem krzepliwości krwi.

Objawy anemii

Objawy anemii są mylone z innymi schorzeniami, np. ciągłe męczenie, człowiek bierze za efekt przepracowania. Ogólne osłabienie organizmu przy anemii wywołane jest niedoborami erytrocytów i barwnika odpowiedzialnego za przyswajanie hemoglobiny.

Wraz ze zmniejszeniem się stężenia hemoglobiny, pogorszeniu ulega zaopatrzenie tkanek w tlen. Przez to pojawiają się zawroty głowy, brak koncentracji, szybkie znużenie podczas pracy umysłowej. Dochodzi do tego jeszcze łamliwość paznokci i wypadanie włosów. Mogą wystąpić również problemy z oddychaniem. Blada cera, brak apetytu, kołatanie serca, wrażliwość na zimno – to też objawy anemii. Objaw niedokrwistości towarzyszy często stanom zapalnym czy też zaburzeniom ze strony układu pokarmowego.

Anemia przyczyny

Powodują ją głównie czynniki genetyczne, środowiskowe, ale najczęściej żywieniowe, np. dieta skąpa w żelazo i kwas foliowy.

Inne przyczyny:
– słabe wchłanianie się żelaza z pożywienia np. wywołane operacyjnym usunięciem części żołądka,
– niewydolność szpiku kostnego,
– przewlekłe krwawienia wywołane chorobami, np. wrzody, nowotwory, hemoroidy,
– uboczne działanie leków,
– choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego, np. robaczyce.

anemia

Anemia w ciąży

Jest raczej powszechnym zjawiskiem, bo dotyczy blisko 40% kobiet w ciąży.

U ciężarnych zwiększa się objętości krwi i rozcieńcza się. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na żelazo stąd zazwyczaj można zaobserwować jego niedobory. Objawy anemii w ciąży są podobne jak w przypadku normalnego stanu, czyli zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, wypadanie włosów, łamliwość paznokci.

Anemia, z która nie walczy się może być zagrożeniem dla płodu. Na początkowym etapie ciąży może być przyczyną złego zagnieżdżenia się jaja płodowego w macicy.

Bardzo istotna jest dobra dieta w tym okresie, która dostarczy żelaza i kwasu foliowego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz