Łagodny przerost stercza zdarza się często i jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ o wszystkim decyduje gospodarka hormonalna (testosteron) w organizmie mężczyzny. Bywa jednak tak, że przytrafia się inna dolegliwość, o wiele groźniejsza, ale podobna do wspomnianego na początku przerostu. Chodzi o zapalenie gruczołu krokowego.
Zapalenie gruczołu krokowego
Występuje w postaci ostrej i przewlekłej. Jest to stan zapalny prostaty spowodowany zakażeniem bakteryjnym, przenoszonym poprzez kontakty seksualne, zakażony mocz, zapalenie cewki, wystąpić może również po kontakcie z zakażoną krwią. Sama prostata jest niestety dosyć podatna na tego rodzaju infekcję.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zapalania to bierne przekrwienie, nasilające się najbardziej w czasie oddawania moczu, jak również w momencie podniecenia seksualnego.
Dodatkowymi czynnikami mogą być kąpiele w zimnej wodzie, nadużywanie alkoholu, jazda na rowerze, długoterminowe cewnikowanie pęcherza. Objawy w odmianie ostrej charakteryzują się ostrzejszym przebiegiem niż w przypadku łagodnego przerostu stercza.
Zapalenie prostaty objawy
Oddawanie moczu jest bolesne i bardzo częste. Zdarza się również wystąpienie gorączki, ból krocza oraz okolicy krzyżowej, ból w trakcie oddawania kału, a także wydzielina z penisa wymieszana z krwią.
Konsekwencją zapalenia prostaty mogą być zaburzenia w sferze seksualnej: niepełny wzwód, przedwczesny wytrysk, ból w momencie ejakulacji. W tej chorobie stosuje się procedurę podobną, jak w trakcie badania prostaty pod kątem łagodnego przerostu – lekarz wykonuje badanie per rectum, czasem USG i badanie krwi oraz moczu, aby wykryć zakażenie.
Zapalenie gruczołu krokowego leczenie
Leczenie zapalenia prostaty polega na podawaniu antybiotyków. Zdarza się jednak, że zapalenie może nawracać. W takim przypadku mówimy o przewlekłym bakteryjnym zapaleniu gruczołu krokowego. O ile przerost gruczołu krokowego występuje z reguły u mężczyzn po 50. roku życia, bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego jest najczęstszą przypadłością wśród mężczyzn młodych, w przedziale od 18 do 40 roku życia. Trzeba jednak mieć świadomość, że choroba ta jest o wiele poważniejsza niż „zwykły” przerost prostaty.
Nierzadko występuje bardzo silny ból w podbrzuszu o charakterze opasającym, a także wymioty i krew w nasieniu. W trakcie leczenia, chory nie może pić alkoholu, siedzieć na twardych powierzchniach, ani uprawiać seksu. W przypadku nie leczenia, dojść może do ostrego zatrzymania moczu. Nie można zatem bagatelizować tak ostrych objawów, należy natychmiast udać się do lekarza urologa.