Mężczyźni, podobnie jak kobiety, cierpią na różnego rodzaju wstydliwe dolegliwości. Oczywistym jest fakt, że każda płeć ma inne problemy w tej materii. I, o ile porady dla kobiet na temat zapobieganiu chorobom układu moczowo-płciowego są bardzo liczne choćby w Internecie, o tyle sprawy męskości traktowane są nieco po macoszemu.
Poziom uświadomienia mężczyzn co do własnych reakcji organizmu na zmiany hormonalne (pojawiające się z wiekiem) jest w wielu przypadkach zatrważająco niski. Tyczy się to na przykład powiększenia prostaty, co może być spowodowane nie tylko złośliwym nowotworem, jak uważa spora grupa panów.
Powiększona prostata – przerost prostaty
Naturalne powiększenie prostaty u mężczyzn w okresie dojrzewania wiąże się z działaniem hormonu płciowego DHT (dihydrotestosteron) – pochodnej testosteronu. U połowy mężczyzn po przekroczeniu 40. roku życia dochodzi do przerostu stercza, które uciska na cewkę moczową, powodując z czasem utrudnienia w przepływie moczu. Problem ten dotyczy około 80% panów po 80. roku życia. W terminologii medycznej stan ten określa się mianem łagodnego przerostu prostaty.
Z powodu powiększenia gruczołu prostaty, mięśnie pęcherza są bardziej obciążone, co prowadzi do zaburzeń w ich funkcjonowaniu. Warto, aby panowie obserwowali swój organizm, dzięki czemu zauważą istotne objawy, świadczące o nieprawidłowościach w działaniu prostaty. Najbardziej charakterystycznymi objawami są wszelkie zmiany podczas oddawania moczu: trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, słaby bądź przerywany strumień moczu, potrzeba częstszego oddawania moczu, nietrzymanie moczu.
Badanie prostaty
Jeśli któryś z tych objawów występuje, warto udać się do urologa, który zbada powiększoną prostatę per rectum (palcem przez odbytnicę) oraz zastosowaniem ultrasonografii. Ponadto, zbadana zostanie krew, aby wykluczyć ewentualne zaburzenia pracy nerek.
Prostata leczenie
Z reguły lekami rozluźniającymi mięśnie w prostacie i ułatwiające oddawanie moczu (alfa-blokery) oraz lekami hamującymi przemianę testosteronu w dihydrotestosteron stymulujący rozrost prostaty. Mowa tu o finasteroidzie. Przerost gruczołu krokowego leczyć można operacyjnie, ale tej inwazyjnej metody używa się tylko w przypadku poważniejszego rozrostu.
Jak zatem widać, w większości przypadków, przerost stercza nie musi oznaczać raka. Wystarczy udać się do lekarza po zaobserwowaniu pierwszych objawów, czyli pokonać wstyd i nie nastawiać się na najgorsze. Pewnie nie jest to łatwe, ale warto się przemóc, by trwać w dobrym zdrowiu przez wiele lat.