Problemy z prostatą ?

Nasze społeczeństwo się starzeje. W związku z tym coraz powszechniejsze są choroby związane z wiekiem. Jedną z nich jest przerost prostaty. Schorzenie to występuje naturalnie  wielu mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia i u niemal każdego po osiemdziesiątym roku życia. Łagodny przerost stercza jest zjawiskiem normalnym, takim samym, jak ograniczona sprawność ruchowa, czy nieco słabszy wzrok u osób starszych.  Z przerostem prostaty po prostu trzeba nauczyć się żyć. Nie jest to jednak choroba, którą można lekceważyć. Nie objawia się jedynie częstszymi wizytami w toalecie. Nieleczona może prowadzić do wielu innych, o wiele groźniejszych schorzeń.

Co powinno zacząć niepokoić mężczyznę? Przede wszystkim znaczne osłabienie strumienia moczu z silnym parciem na pęcherz i towarzyszącym temu bólem. Generalnie sprawa związana jest nie tylko z dyskomfortem, ale również z poważnymi następstwami zdrowotnymi. Przerost prostaty może bowiem prowadzić do powracających zatrzymań moczu, częstego krwiomoczu, powracających i uciążliwych zakażeń układu moczowego, a nawet do niewydolności nerek i kamicy nerkowej.  Do tego dochodzą problemy z czynnościami seksualnymi, które niejednokrotnie spędzają mężczyznom sen z powiek.  Obecnie w aptekach znajdziemy wiele środków, które pomogą walczyć z tym schorzeniem. Bardzo dobre efekty przynoszą preparaty ziołowe, które naturalnie łagodzą napięcie mięśni cewki moczowej, ułatwiając tym samym oddawanie moczu. Jednak nawet najlepsze i najdroższe lekarstwa nie zastąpią zdrowego stylu życia. Badania wykazują, że mężczyźni otyli zdecydowanie wcześniej i częściej zapadają na tę dolegliwość. Najważniejsza jest zatem profilaktyka.

Sport, zbilansowana dieta i kontrola ze strony lekarza pozwolą opanować chorobę.  Pamiętajmy jednak, że jeśli choroba przybierze poważny obrót, nie należy leczyć się na własną rękę. Środki z apteki, czy ziołowe napary pomogą, jednak należy zasięgnąć również opinii lekarza, który wykluczy inne, groźniejsze choroby. Nawet rak jest uleczalny, jeśli tylko zostanie odpowiednio wcześniej wykryty i będzie właściwie leczony. Należy wziąć pod uwagę także to, że u poszczególnych ludzi choroba może się rozwijać nieco inaczej, dlatego, im wcześniej skontrolujemy swoje zdrowie, tym dla nas lepiej.  Zdrowa prostata to przede wszystkim komfort życia, bez ciągłej potrzeby korzystania z toalety, bez wstydu i upokorzeń, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj w aptece o test, który pomoże Ci zbadać stan prostaty we własnym domu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz