Mit: Operacja prostaty zawsze jest przyczyną impotencji mężczyzny. Chirurgia jest na takim etapie, że lekarze usuwają problem bez uszkodzenia nerwów, które odpowiadają za wzwód.
Impotencja dotyczy zaledwie 5% operowanych chorych.
Mit: Powiększenie się gruczołu krokowego prowadzi do raka lub sam jest nowotworem.
Łagodny przerost prostaty nie jest związany z rozwojem raka.
Mit: Operacja zawsze powoduje niepłodność u mężczyzn.
Mit: Prostata powoduje utratę męskości. U niektórych mężczyzn mogą pojawić się pewne zmiany na podłożu psychologicznym. Nie mają one jednak przyczyn bezpośrednich.
Mit: Mężczyzna choruje na prostatę bo zbyt często współżyje.
Mit: Organizm mężczyzny po operacji prostaty nie jest już taki sam. Niezależnie od tego, czy nasienie płynie do pęcherza, czy nie, to odczucie przy wytrysku jest takie samo.
Mit:Życie seksualne po operacji zanika. Tylko 5% mężczyzn ma pewne upośledzenie potencji, a zatem zdolności do erekcji. Reszta nie odczuwa różnicy.
Mit: U wszystkich chorych po usunięciu gruczołu krokowego bywa zaburzony właściwy kierunek wydalania nasienia podczas wytrysku.
Mit: Wykryty nowotwór prostaty należy natychmiast usunąć. Zaleca się uważnie go obserwować. Najczęściej nowotwór gruczołu krokowego rozwija się wolno i nie rozrasta się do pokaźnych rozmiarów, dlatego nie od razu się go usuwa. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn starszych.
Mit: Choroby prostaty są dziedziczone.
Prawda: Uczucie ciągłego parcia na pęcherz może być objawem problemów z prostatą.
Prawda: Powikłaniem po operacji prostaty jest nietrzymanie moczu w mniejszym lub większym stopniu. U większości mężczyzn mija to do czasu 12 miesięcy.
Prawda: Nieleczony przerost gruczołu krokowego może prowadzić do poważnych powikłań, na przykład zakażeń układu moczowo – płciowego.
Prawda: Przerost prostaty to bardzo częsta przypadłość wielu mężczyzn w podeszłym wieku.
Prawda: Zaburzona gospodarka hormonalna jest winna pojawianiu się przerostu tego gruczołu.
Prawda: Badania wykazały, że z prostatą częściej walczą mężczyźni otyli, nie stroniący od alkoholu, pijący sporą ilość kawy.
Prawda: Cynk i likopen są dobre na wzmocnienie prostaty.
Prawda: Gruczoł prostaty powiększa się wraz z wiekiem.
Prawda: Wegetarianie dużo rzadziej chorują na schorzenia gruczołu krokowego.