Aby dbać o zdrowie w każdym wieku…

Wszyscy wiemy, jak ważna jest zdrowa dieta oraz ruch dla zachowani zdrowia.

To samo dotyczy mężczyzn po pięćdziesiątce, którzy pragną mieć zdrową prostatę. Jak wiadomo prostata jest niewielkim gruczołem, który znajduje się poniżej pęcherza moczowego. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, dopóki nie wkroczy w średni wiek i nie odczuje na swojej skórze działania hormonów. Wtedy powoli zaczynają martwić się o swoje zdrowie. Przyjmuje się, że powiększenie gruczołu krokowego to jeden z objawów starzenia się organizmu, taki sam, jak zmarszczki, czy siwe włosy. Jednak jest to problem, który może bardzo utrudniać życie. Przyjmuje się, że rozrost prostaty jest zjawiskiem naturalnym. Jeśli jednak ten stan przybierze poważniejszy obrót, może upośledzić dwie ważne funkcje – oddawanie moczu oraz sprawność seksualną.

Chociaż jest to zjawisko naturalne, proces ten można opóźnić oraz sprawić, aby nie zniszczył życia. Tak, jak w przypadku innych chorób, w szczególności tych związanych z układem krążenia, czynnikiem, który przyspiesza chorobę jest nieprawidłowa dieta, brak ruchu oraz otyłość. Dlatego zdecydowanie lepiej zadbać czasem o zdrowie, niż później męczyć się, wstając kilka razy w nocy do toalety. Wystarczy naprawdę niewiele – utrzymać prawidłową masę ciała. Można to osiągnąć jednak tylko wtedy, kiedy zamiast siedzieć ciągle przed telewizorem, od czasu do czasu wyjdziemy na spacer, rower lub górską wycieczkę. Swoją kondycję można także poprawić, jeśli ograniczy się potrawy tłuste i smażone w swojej diecie. Jednak najlepszym sposobem, aby później nie mieć z prostatą problemów i uniknąć wielu groźnych chorób, jest regularne badanie swojego stanu zdrowia. To naprawdę niewiele, a może sprawić, że nasze życie będzie łatwiejsze. Wiadomo jednak, że wielu mężczyzn unika lekarza jak ognia, wstydząc się swoich dolegliwości. Rzecz jasna nie każdy jest na tyle otwarty, aby o swoich problemach rozmawiać z obcymi.

Pamiętajmy jednak, że lekarz jest osobą, która z tego rodzaju sprawami ma styczność na co dzień i nasze problemy nie są dla niego powodem do śmiechu.

Zatem zamiast zamartwiać się i cierpieć w samotności, należy jak najprędzej zasięgnąć opinii specjalisty.  Leczenie chorej prostaty nie musi być inwazyjne, najczęściej wystarczą leki, które złagodzą niekorzystny wpływ hormonów na męski organizm. Już teraz wiele osób przyjmuje ogólnie dostępne środki, które działają profilaktycznie lub łagodzą problemy na wczesnym etapie rozwoju choroby. Leki takie można kupić w aptece bez recepty.

Add Comment