Przetrwać menopauzę.

Nie musi być regułą, że każda kobieta podczas menopauzy staje się grubsza i wolniejsza.

Co prawda w jej organizmie zwalnia przemiana materii, dlatego pojawia się większe prawdopodobieństwo niechcianych kilogramów, ale nie musi to oznaczać od razu nadwagi.
Kobieta w tym okresie powinna zastanowić się nad podjęciem jakiejś aktywności ruchowej.
Ćwiczenia gimnastyczne oraz dobre nawyki żywieniowe są ważne w każdym wieku, ale w tym czasie są bardzo wskazane. Jeśli  uprawiałaś jakiś sport przed menopauzą lub chodziłaś na zajęcia fitness itp. To zmniejszy to odczuwalność objawów. Jeśli tego nie robiłaś to koniecznie zacznij. Ruch jest niezbędny przed, w czasie  i po menopauzie. Ponadto zmusza do pracy także serce i płuca, co zwiększa wydolność układów.

Starzejąc się piersi każdej kobiety zaczynają zwisać, gdyż rozluźnieniu ulegają mięśnie i więzadła.

Zmienia się również kształt biustu – u młodej kobiety piersi mają więcej włókna, niżeli tłuszczu. Kiedy zauważysz u siebie opadanie piersi to zacznij bardziej zwracać uwagę na dopasowanie biustonosza. W okresie menopauzy powinnaś dokładniej badać biust. Nowotwór sutka ma tendencje do ujawniania się po menopauzie.
Badanie w domu przeprowadzaj co najmniej raz na miesiąc – przeprowadza się je ręką przeciwna w stosunku do piersi.

W czasie menopauzy u 25% kobiety pojawia się osteoporoza.

W okresie przekwitania tracimy zdolność biosyntezy kolagenu, ulega zanikaniu w wyniku starzenia się organizmu. Komórki kościotwórcze reagują na poziom hormonów – estrogeny. Jeśli spada ilość estrogenów, to czynność komórek kościotwórczych osteoblastów jest również obniżona.
A kto jest najbardziej zagrożony osteoporozą? Przede wszystkim panie o cienkich kościach,
nałogowo palące, blondynki o jasnej karnacji, obciążone genetycznie tą wadą. Budowa tkanki kostnej jest zdeterminowana genetycznie. Kobiety ras o ciemnej skórze mają mocniejsze kości. Rolę odgrywa także środowisko – ciepły klimat chroni przed osteoporozą. Innym ważnym czynnikiem jak dieta i tryb życia. Warto wspomagać się produktami żywieniowymi zawierającymi wapń lub suplementami diety, aby pomóc sobie w tym czasie.

W okresie rozrodczym pochwa kobiety jest elastyczna, od wewnątrz posiada około 60 warstw nabłonka.

Gdy zaczyna się spadek poziomu estrogenów wraz z wiekiem, to zmniejsza się także ilość warstw nabłonka. W okresie menopauzy ich ilość dochodzi do 4-5.  Wraz ze spadkiem produkcji estrogenów pochwa traci elastyczność i skraca się. Ponadto traci naturalną wilgotność. Jeśli powoduje to dyskomfort to należy zacząć stosować odpowiednie płyny do higieny intymnej. Stworzone specjalnie dla kobiet po okresie przekwitania

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz