Czy to Menopauza?!

Menopauza – hasło to w niejednej kobiecie wzbudza lęk i obawę, oznacza koniec pewnego etapu życia, a jej nadejście kojarzy się z końcem młodości.

Ale wcale nie musi tak być. Przekwitanie lepiej jest potraktować jako wejście w okres dojrzałości i pełnej świadomości swojego JA. W jaki sposób organizm przygotowuje nas, kobiety, na nadejście tej chwili?

Jakie są fizyczne objawy menopauzy?

Menopauza, nazywana również przekwitaniem lub klimakterium, nie pojawia się z dnia na dzień, organizm każdej kobiety przygotowuje się do niej kilka lat. Pierwsze objawy nadchodzącej przemiany można zauważyć już na długo przed właściwym przekwitaniem. Najczęstszą dolegliwością poprzedzającą menopauzę są tak zwane uderzenia gorąca. Powodują one często spory dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Najpierw organizm zalewa fala gorąca, po czym następuje etap pocenia się i wyziębienia, któremu mogą towarzyszyć dreszcze. Uderzenia gorąca mogą występować nie tylko w dzień, ale również i w nocy, często towarzyszą im silne bóle głowy. Kłopotliwa może okazać się również suchość pochwy powodująca ból między innymi podczas odbywania stosunku płciowego. Klimakterium nie omija również kobiecej skóry, która traci swoją jędrność oraz elastyczność. Inne częste objawy menopauzy to kołatanie serca, dolegliwości ze strony układu moczowego, a nawet nietrzymanie moczu.

Jakie są psychiczne objawy menopauzy?

Dla kobiety o wiele mniej przyjemne są jednak psychiczne objawy przekwitania. Zmiany w gospodarce hormonalnej, a także świadomość kobiety, że coś w jej życiu się kończy powoduje często zaburzenia układu nerwowego. Huśtawka nastrojów, która często poprzedza menopauzę, daje się we znaki nie tylko przekwitającej kobiecie, ale również domownikom. Drażliwość, nerwowość, płaczliwość – to uczucia, które mogą towarzyszyć kobiecie przez cały okres menopauzy. Ponadto, przekwitaniu mogą towarzyszyć spadek libido, problemy ze snem, pamięcią oraz koncentracją.

Każda kobieta przechodzi okres przekwitania w inny sposób, jednym objawy bardziej dokuczają innym mniej. Dla kobiety bardzo ważne jest w tym momencie wsparcie oraz zrozumienie ze strony najbliższych. Ponadto, wszystkie niedogodności związane z menopauzą można zniwelować lub przynajmniej zminimalizować za pomocą środków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, aby leczenie przebiegało pod okiem lekarza. Jeśli kobieta sama nie radzi sobie z zaakceptowaniem nadchodzących zmian, to warto poprosić o pomoc psychologa, który może pomóc nie tylko kobiecie, ale również jej partnerowi przejść przez ten trudny i zarazem bardzo ważny etap życia każdej kobiety.

Więcej informacji o objawach, leczeniu menopauzy znajdziesz na: www.e-menopauza.pl/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz