Najpopularniejsze schorzenia oczu

Oczy są jednym z najważniejszych narządów zmysłu. Na szczęście ten bardzo wrażliwy narząd chronią powieki z rzęsami oraz narząd łzowy.

Jeśli choć jeden z tych aparatów ochronnych niedostatecznie ochroni nasze oko zaczynają się nieprzyjemne dolegliwości. Zazwyczaj objawy niektórych chorób okulistycznych początkowo lekceważymy. Zapalenie spojówek jest najczęstszą chorobą oczu, która charakteryzuje się takimi objawami, jak: zaczerwienienie oczu, pieczenie, swędzenie, kłucie, uczucie ciała obcego w oku, światłowstręt, łzawienie, ciężkość i sklejenie rzęs oraz powiek po przebudzeniu. Dość często występującym schorzeniem oczu jest zespół suchego oka, spowodowany niedostatecznym wydzielaniem łez. Objawami jego jest zaczerwienienie i silne pieczenie. Przykre objawy nasilają się zwłaszcza podczas przebywania w pomieszczeniach suchych, wentylowanych lub klimatyzowanych. Obecność kurzu, parujących substancji chemicznych oraz dymu papierosowego dodatkowo pogłębia suchość oczu.

Dla złagodzenia tego stanu stosuje się krople nawilżające i uzupełniające niedobór łez oraz łagodzące podrażnienia.

Jednym z popularnych we współczesnych czasach schorzeń jest jaskra, która doprowadza do trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego a w następstwie do pogorszenia widzenia, a nawet do utraty wzroku. Ponieważ jaskra przebiega zazwyczaj podstępnie, wczesne rozpoznane jest bardzo ważne a leczenie jest odpowiednie i podjęte w odpowiednim czasie. Nieodwracalne zmiany oczu powoduje choroba zwana zwyrodnieniem plamki żółtej, czyli uszkodzenie części siatkówki. Poza tym, że jest to choroba genetyczna, do najważniejszych przyczyn wystąpienia choroby zalicza się promieniowanie ultrafioletowe oraz niedobór mikroelementów, takich jak: selen, cynk, witaminy E i C. Do tej pory nie ma skutecznego sposobu leczenia tej choroby, można tylko spowolnić jej postęp. Zaćma inaczej określana kataraktą, jest chorobą oczu prowadząca do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki. Zaćma może rozwijać się przez bardzo długi okres czasu, bezobjawowo i bezboleśnie. Jedynym rodzajem leczenia jest leczenie operacyjne. Oko może być miejscem chorób alergicznych.

Ze względu na jej bezpośredni kontakt z alergenami środowiska zewnętrznego, spojówka jest bardzo częstym miejscem odczynu alergicznego. Alergie można leczyć farmakologicznie, jednak podstawową zasadą jest unikanie alergenu. Wczesne rozpoznanie i wcześnie włączone odpowiednie leczenie może zapobiec powikłaniom prowadzącym do trwałego pogorszenia widzenia. Jakiekolwiek dolegliwości nie powinny być nigdy bagatelizowane i jak najszybciej powinny być skonsultowane przez lekarza okulistę.

Wszelkie podstawowe informacje na temat wzroku oraz schorzeń oczu czy zapobieganiu chorobom znajdziesz na: http://www.luteina.org/

Add Comment