Czym jest wczesna lub przedwczesna menopauza?

Przy tematyce menopauzy ważne jest zagadnienie menopauzy przedwczesnej.

Tego typu problem dotyczy zaledwie 1% kobiet. Są to kobiety przed 40 rokiem życie. Menopauza pojawia się miedzy 30. a 40 rokiem życia. Kobiety z rodzin, w jakich pojawiało się to chociaż jeden raz, mogą być bardziej narażone. Czyli dziedziczność decyduje głównie o tym stanie.
Ponadto większe ryzyko przedwczesnej menopauzy, występuje również u nałogowych palaczek. Jest około 2 razy większe, niżeli w przypadku kobiet niepalących. Także narażone są bliźniaczki (ok. 5% bliźniaczek ma menopauzę przed 40. rokiem życia).

Jest mnóstwo czynników mogących wpłynąć na przedwczesną menopauzę, do końca nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Przedwczesna menopauza może również wynikać z chorób wynikających z autoagresji, czyli gdy układ odpornościowy działa wbrew – niszczy tkanki swojego organizmu. Przeciwciała niszczą jajniki. Dziać się tak może przy przewlekłym zapaleniu tarczycy albo reumatoidalnym zapaleniu stawów. Przedwczesna menopauza może towarzyszyć również poważniejszym chorobom, m.in. nowotwory, a także ich leczeniu chemioterapią („menopauzę wywołaną farmakologicznie”).

Przedwczesna menopauza  nie jest uważana za naturalną.

Ma ona jednak też jeden plus – udowodniono, że obniża zagrożenie rakiem piersi. Tych negatywnych stron jest więcej. Do głównych należą np. utrata możliwości rodzenia, a także zwiększenie się ryzyka pojawiania się osteoporozy. Ważne, aby panie zauważające u siebie zanik okresu, powinny udać się do ginekologa. Badania dadzą odpowiedź jaka jest tego przyczyna.

Zanim lekarz da diagnozę, skieruje cię na badanie krwi. Trzeba dowiedzieć się jaki jest poziom hormonów w jajnikach – estrogen, progesteron, jak również produkowane przez przysadkę mózgową –folikulostymuliny. W testach winna być też kontrola poziomu prolaktyny i hormonów –trójjodotyronina i tyroksyna.

Zdarza się tak, że miesiączka nie zanika, ale występuje rzadziej niż raz na miesiąc. Jest to sygnał zakłócenia cyklu, a nie trwała dysfunkcja. Może tak dziać się, gdy prolaktyna sięga powyżej 25 ng/ml.  Jej poziom wzrasta gdy prowadzi się zły tryb życia w ciągłym stresie albo boryka się z zespołem jajników policystycznych (jeden z objawów jest nadmierne owłosienie twarzy).

U kobiet ze stwierdzoną przedwczesną menopauzą, zaleca się przyjmować estrogeny i progesteron. To powoduje, iż udaje się zatrzymać wygasanie czynności jajników, a owulacja powraca. Gdy jajniki z powrotem wytwarzają estrogeny, zmniejsza się dawkę hormonów. Jeżeli jajniki nie zaczną pracować, trzeba stosować te hormony do około 50. roku życia. Ochroni to przed chorobami układu krążenia oraz  zagrożeniem osteoporozą.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz